Zatłuszczona patelnia, brudna forma do pizzy? Zostaw to zmywarce

Zatłuszczona patelnia, brudna forma do pizzy? Zostaw to zmywarce
fot. indesit.pl Zmywanie naczyń może być koszmarem dla każdego domownika. Jest czasochłonne, wymaga żmudnej i mozolnej pracy, a dodatkowo naraża nas ogromne zużycie wody. Biorąc pod uwagę rozwój rynku AGD i taniejące produkty warto zastanowić się nad zakupem zmywarki.
istotne.pl sprzęt, mieszkanie, kuchnia

To urządzenie powoli staje się standardem w wyposażeniu polskich domów, gdyż na zachodzie zmywarki są od dawna w powszechnym użyciu. Czy wyobrażasz sobie obecnie prać ubrania przy pomocy wanny i mydła? Już od wielu lat nikt tego nie robi, ponieważ pralkę znajdziemy w każdym domu. Czy podobna, świetlana przyszłość czeka zmywarki? Zdecydowanie tak.

Czy zmywarka się opłaca?

To bardzo ważne, jeśli nie najważniejsze, pytanie. Możemy je ujmować od strony finansowej (czy zmywarka zużywa mniej wody?) lub osobistej (czy korzystanie ze zmywarki zaoszczędzi nasz czas?).

Kwestia oszczędności czasu jest dość oczywista. Załóżmy, że musimy zmyć cały zlew (dwie komory) brudnych naczyń. Ile może to zająć? Prawdopodobnie około dwudziestu lub trzydziestu minut, w zależności od przyjętej techniki (nie liczymy czasu układania naczyń na półce, ponieważ w przypadku korzystania ze zmywarki również musimy wykonać tę czynność). Jak długo potrwa mycie przy wykorzystaniu urządzenia myjącego? Około czterech minut. Jest to czas niezbędny do przełożenia brudnych naczyń ze zlewu do zmywarki. Zdecydowanie krócej! Pojawia się jednak miejsce na kolejną optymalizację. Poprośmy domowników, żeby wkładali naczynia do zmywarki bezpośrednio po ich użyciu. Finalny czas procesu zmywania w takiej sytuacji skraca się do kilku sekund potrzebnych na uruchomienie programu. W perspektywie dni, tygodni i miesięcy możemy zyskać ogromną ilość czasu do wykorzystania.

Kwestia finansowa nie jest tak oczywista. Trzeba wziąć pod uwagę wyniki pomiarów zużycia prądu i wody. Wiele badań wskazuje jednak, że średni koszt umycia zestawu naczyń ręcznie waha się w granicach 1,48-3,39 zł, natomiast przy użyciu zmywarki odpowiednio 0,72-1,61 zł. Wyraźnie więc widać, że w takich samych warunkach cenowych (cena wody, prądu i detergentów) korzystanie z urządzenia myjącego przyniesie wymierne korzyści finansowe.

Jaką zmywarkę wybrać?

Skoro wiemy już, że posiadanie zmywarki powinno być bardziej opłacalne niż mycie ręczne, to zastanówmy się jaką zmywarkę wybrać. Czy producenci oferują dodatkowe funkcje i programy? Czy urządzenie będzie pasować do wystroju kuchni?

Podstawowym kryterium, które warto rozważyć jest wielkość zmywarki. Duże rodziny powinny wybrać większy sprzęt, natomiast pary i single – mniejszy. Unikniemy w ten sposób nadmiernych zużyć wody i zapewnimy sprawny proces wymiany brudnych naczyń na czyste. Jeśli zależy nam na zachowaniu wymarzonego designu mieszkania, to zdecydujmy się na zmywarkę w wersji do zabudowy. Nie będzie ona oddzielnym sprzętem, ale idealnie wkomponuje się w kuchenne meble, stając się ich częścią.

Jakich funkcji i dodatkowych programów możemy się spodziewać po nowoczesnych urządzeniach myjących? Zobaczmy na przykładzie, czego możemy oczekiwać od producentów. Marka Indesit oferuje zmywarkę eXtra. Sprzęt został wyposażony w różne programy umożliwiające dostosowanie mycia do indywidualnych potrzeb. Znajdziemy tu opcje: eco, intensywną, skróconego czasu (40 minut), czy też połowę załadunku. Jeśli chcemy wyczyścić delikatne kieliszki, to wybierzemy program eXtra Light, zabezpieczający tego typu naczynia. Producent pomyślał również o rodzinach z małymi dziećmi i zaprojektował specjalny element dostosowany do sterylizacji smoczków i butelek. Ponadto możemy wybrać cykl Baby Care usuwający ponad 99% bakterii.

W przypadku wyboru zmywarki warto również spojrzeć, czy umożliwia ona mycie wysokich garnków. Rozwiązanie zastosowane w Indesit eXtra (system lift-up) pozwala podnieść górny kosz. Uzyskuje się w ten sposób 3,5 centymetra przestrzeni. Poza przestrzenią ważne jest zużycie prądu i wody. To urządzenie wykorzystuje 9 litrów wody do umycia 14 kompletów naczyń. Jest to bardzo dobry wynik na tle całego segmentu zmywarek.

tekst zlecony