1 marca nie ruszy budowa autostrady z Krzyżowej do Zgorzelca

1 marca nie ruszy budowa autostrady z Krzyżowej do Zgorzelca
fot. B.org 1 marca nie ruszy budowa ostatniego, 51-kilometrowego odcinka autostrady A4 na Dolnym Śląsku. Wojewoda dolnośląski nie wydał pozwolenia na budowę i nakazał Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad uzupełnić dokumentację.
istotne.pl wojewoda, autostrada

Ostatni odcinek ma łączyć węzeł Krzyżowa z polsko-niemieckim przejściem granicznym w Jędrzychowicach. Autostrada będzie przebiegać m.in. koło Bolesławca. Koszt inwestycji to 245 mln euro, trasa ma powstać w ciągu 19 miesięcy od rozpoczęcia prac.

Wojewoda dolnośląski kazał wnieść poprawki, ponieważ w trakcie sporządzania projektu zmieniły się wymogi dotyczące ochrony środowiska. Program Natura 2000, który objął swoim zasięgiem Bory Dolnośląskie, nałożył na inwestorów podobnych budów wymagania dotyczące wysokości barier, czy ekranów dźwiękochłonnych. Pod drogą muszą powstać specjalne przejścia dla zwierząt.

"Te braki, które znalazły służby wojewody powinny zostać jeszcze w marcu uzupełnione. Gdyby tak się nie stało, inwestycja byłaby zagrożona, ale ponieważ to nie są jakieś zasadnicze braki, uzupełnimy je i cały cykl inwestycyjny nie będzie zakłócony" powiedział dziennikarzom Janusz Koper z wrocławskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Gdy ruszy budowa, jako pierwszy powstanie odcinek z Bolesławca do Jędrzychowic. Na odcinku Bolesławiec-Krzyżowa wciąż trwa postępowanie wywłaszczające właścicieli gruntów. Dotyczy to kilkunastu działek. Jednak jak zapewnia Koper, możliwe jest takie prowadzenie inwestycji, żeby ten sporny odcinek był budowany na końcu.

Kilka miesięcy temu został oddany do użytku inny 92-km odcinek autostrady A4 Wrocław-Krzywa, który kosztował 163 mln euro. Zakończenie budowy tego odcinka A4 oznacza, że obecnie jednym ciągiem autostradowym, o długości 381 km, można przejechać od Krakowa do Krzywej. Na pozostałych odcinkach autostrady A4 trwają intensywne prace przygotowawcze, tak by cała trasa od granicy z Niemcami do Rzeszowa była ukończona w 2013 r.

Autostrada A4 to jedna z najważniejszych tras w Polsce, stanowiąca część Pan-Europejskiego Korytarza nr III przebiegającego od Drezna w Niemczech do Kijowa na Ukrainie, przez Wrocław, Katowice, Kraków i Rzeszów.

(informacja PAP/ KG)