Kontrowersje wywołały pytania radnych na sesji w mieście

Kontrowersje wywołały pytania radnych na sesji w mieście
fot. b.org Prezydenta Miasta Piotra Roman denerwowały pytania radnych o wydawanie publicznych pieniędzy i transmisję sesji w telewizji.
istotne.pl samorząd, sesja rm

W całej Polsce są politycy, którzy zachowują się jak udzielni władcy. To, że znamy ich prawdziwe oblicza, zawdzięczamy wolności i różnorodności mediów. Władze lokalne jednak bez ograniczeń korzystają z możliwości przedstawiania się w dobrym świetle, bo nikt nie patrzy im tak dokładnie na ręce, jak media ogólnopolskie. Radny Józef Burniak wnioskował na środowej sesji o przywrócenie w lokalnej telewizji obszernych relacji z obrad, tak by mieszkańcy sami mogli ocenić, jak pracują radni i urzędnicy. Okazało się, że Piotr Roman nie chce, by ludzie widzieli, co dzieje się na sesji i jak wygląda rządzenie miastem.

Radny Bogusław Nowak pytał, dlaczego rzeczniczka prasowa miasta Agnieszka Gergont nie spełnia swoich obowiązków i na prośbę portalu Boleslawiec.org, który chce za darmo informować o miejskich imprezach, nie przesyła kalendarza wydarzeń. Rzeczniczka bez wstydu przyznała, że "można to określać mianem dyskryminacji".

Bogusław Nowak zapytał też o publiczne pieniądze, które prezydent przekazuje mediom. Nikt nie wie bowiem, na jakich zasadach to się odbywa. Prezydent długo opowiadał o mediach, jednak żadnej kwoty nie podał. Na zadane po sesji pytanie dziennikarza Boleslawiec.org, dlaczego nie ma przejrzystych zasad wydawania pieniędzy, prezydent odpowiedział, że robi to "trochę po partyzancku". Wydaje się jednak, że Piotr Roman sam na sesji wyjawił zasady, którymi się kieruje. Mówił o tak zwanym "dzieleniu tortu", insynuując, że z taką intencją zwrócił się do niego dziennikarz Boleslawiec.org. Możliwe, że Piotr Roman przekonany jest, że publiczne pieniądze to jego tort. "Dopóki ja tu będę, nie będziemy tego [ogłoszeń – dop. red.] umieszczać w portalu Boleslawiec.org" obwieścił na sesji prezydent miasta. Jasno dał do zrozumienia, że to on dzieli tort i kawałki daje tym, którzy są mu posłuszni. Prezydent jest bowiem niezadowolony, że na portalu Boleslawiec.org pojawiają się krytyczne opinie czytelników.

Atmosfera na środowej sesji była gorąca. Często dochodziło do sprzeczek radnych z prezydentem. Poniżej prezentujemy fragmenty sesji, których na pewno nie zobaczycie Państwo w lokalnej telewizji.

(informacja KG)