Muzeum Ceramiki zaprasza do obejrzenia zdjęć miasta

Powojenne zdjęcie Bolesławca
fot. A. Skorupa W Muzeum Ceramiki można obejrzeć zdjęcia dokumentujące życie Bolesławca i jego mieszkańców od lat sześćdziesiątych XX wieku.
istotne.pl 0 wystawa, muzeum ceramiki, fotografia, zdjęcie, stare jaroszowice

Reklama

W budynku Działu Historii Miasta bolesławieckiego Muzeum Ceramiki przy ul. Kutuzowa 14 można obejrzeć wystawę. Prezentowane są na niej zdjęcia ukazujące nasze miasto okiem jego mieszkańców. Na wystawie można obejrzeć zarówno fotografie współczesnego miasta, jak i zdjęcia z lat minionych.

Oprócz ekspozycji prac laureatów i uczestników konkursu fotograficznego, zorganizowanego przez Bolesławieckie Towarzystwo Fotograficzne wspólnie z Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, obejrzeć można duży zbiór fotografii Jana Stępkowskiego oraz innych fotografików, dokumentujących życie naszego miasta i jego mieszkańców od lat sześćdziesiątych XX wieku.

Zarówno konkurs, jak i wystawa, mają za zadanie zwrócić uwagę na przemiany, jakie zachodziły w Bolesławcu w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci, zobrazować wycinek najnowszej historii naszego miasta, przynosząc przy tym refleksję nad przemijalnością ludzi i ich dzieł. Wybrane zdjęcia są ponadto swoistym przekazem dokumentalnym, już teraz służącym do odtwarzania przeszłości, przypominania o kształcie rzeczy już nie istniejących.

Kobiety oglądające zdjęciaKobiety oglądające zdjęciafot. B.org

Jednym z zamierzeń autorów wystawy jest uświadomienie mieszkańcom miasta, że fotografie sprzed lat, nawet te zwykłe zdjęcia rodzinne gromadzone w domowych albumach, mogą mieć dużą wartość historyczną, są cennym materiałem źródłowym do badań dla specjalistów od historii, historii sztuki, architektury, ochrony zabytków czy renowacji. Muzeum Ceramiki, które wspólnie z BTF zorganizowało ekspozycję, zwraca się przy tej okazji do posiadaczy takich starych fotografii o kontakt z pracownikami muzeum.

Chłopcy oglądający zdjęciaChłopcy oglądający zdjęciafot. B.org

Historyczne fotografie mogą okazać się bardzo pomocne w badaniach przeszłości naszego miasta, a przy okazji sami właściciele mogą dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy o miejscach im najbliższych. Wystawa, objęta honorowym patronatem Prezydenta Miasta Bolesławca, będzie czynna do połowy marca. Można ją oglądać w budynku Muzeum Ceramiki w Bolesławcu przy ul. Kutuzowa 14, od środy do piątku w godz. od 10:00 do 15:00 oraz w niedzielę od 11:00 do 16:00.

(informacja A. Olejniczak/Muzeum Ceramiki)

Reklama