Malarstwo Victora Alshevsky'ego prezentuje Muzeum Ceramiki

Malarstwo Victora Alshevsky'ego prezentuje Muzeum Ceramiki
fot. victor alshevsky Wernisaż wystawy malarstwa Białorusina Victora Alshevsky'ego odbył się w bolesławieckim Muzeum Ceramiki. Prace można oglądać do połowy lutego.
istotne.pl wystawa, muzeum ceramiki, białoruś, victor

Wernisaż wystawy znanego współczesnego malarza białoruskiego Victora Alshevsky'ego odbył się we wtorek w Muzeum Ceramiki. Na otwarciu był sam artysta oraz dwóch innych gości z Białorusi: Aleksandr Averyanov, radca handlowy Ambasady Republiki Białoruś w Polsce oraz rzecznik prasowy tej ambasady.

Józefa Witas, Tadeusz Samborski, Victor Alshevsky, rzecznik ambasady, Anna Bober, Aleksandr AveryanovJózefa Witas, Tadeusz Samborski, Victor Alshevsky, rzecznik ambasady, Anna Bober, Aleksandr Averyanovfot. B.org
Krystyna Gay-Kutschenreiter wręcza kwiaty artyścieKrystyna Gay-Kutschenreiter wręcza kwiaty artyściefot. B.org

Victor Alshevsky urodził się w 1953 roku na Białorusi. 1975 roku rozpoczął studia w Białoruskim Państwowym Instytucie Teatralno-Plastycznym. Jego profesorami byli słynni białoruscy artyści: G. Waszczanka, A. Baranovski, W. Szarangowicz. W 1985 roku miała miejsce jego pierwsza po studiach wystawa indywidualna "Malarstwo-grafika". W latach 1990-1991 przebywał w Norwegii jako stypendysta Ministerstwa Edukacji Norwegii. Od 1993 roku swoją twórczość zaczął pokazywać za granicą, zyskując coraz większe uznanie w Europie. Jego prace wielokrotnie prezentowane były na indywidualnych i zbiorowych wystawach w Niemczech, Włoszech, Szwajcarii, Francji. Ekspozycja w Bolesławcu jest jedną z cyklu wystaw na terenie Polski (m.in. w Warszawie i Wałbrzychu).

Ludzie na wernisażu wustawy Victora Alshevsky'egoLudzie na wernisażu wustawy Victora Alshevsky'egofot. B.org
Dziewczęta oglądające obrazy Victora Alshevsky'egoDziewczęta oglądające obrazy Victora Alshevsky'egofot. B.org

Wystawa zorganizowana została przy pomocy Ambasady Republiki Białorusi, Stowarzyszenia Kulturalnego "Krajobrazy" w Legnicy, Stowarzyszenia Współpracy "Polska-Wschód" i bolesławieckiej księgarni "Agora". Obrazy Alshevsky'ego prezentowane będą w budynku Muzeum Ceramiki przy ulicy Mickiewicza do 15 lutego.

(informacja Muzemu Ceramiki/ KG)