Dziennikarski projekt w Gimnazjum Samorządowym nr 2

Dziennikarski projekt w Gimnazjum Samorządowym nr 2
fot. Krzysztof Gwizdała „Mamy to! – tworzymy transgraniczną telewizję” to projekt kierowany do młodzieży 14-16 lat, pozwalający na poznanie się ludzi mieszkających na terenach odległych od siebie geograficznie, ale bliskich z powodów etnicznych, historycznych i kulturowych.
istotne.pl edukacja, ukraina

Głównym celem projektu jest stworzenie Transgranicznej Szkolnej Telewizji TST„Mamy to!”. Uczestnicy projektu to dwie 20-osobowe grupy, młodzież z Polski to uczniowie Gimnazjum Samorządowego nr 2 im. Polaków Zesłanych na Sybir w Bolesławcu, a młodzież z Ukrainy to uczniowie Łuckiego Gimnazjum nr 4 im. Modesta Lewickiego. W trakcie pobytu w Polsce młodzież poznaje język i kulturę kraju sąsiada oraz historię lokalną swojej miejscowości.

Jednym z punktów programu bogatej w zajęcia wizyty młodzieży z Ukrainy w Bolesławcu były warsztaty przeprowadzone przez dziennikarzy istotne.pl. Młodzież podzielona została na pięć grup (redakcji) i rywalizowała ze sobą, ucząc się pisać znaczące tytuły informacji oraz leady, czyli zdania wprowadzające do artykułu lub relacji z wydarzenia. Gimnazjaliści ćwiczyli jak dobierać tematy zgodnie z profilem medium, które na warsztatach tworzyli oraz poznali podstawy przeprowadzenia dobrego wywiadu. Krzysztof Gwizdała uczył młodych ludzi jak wykonać dobre, reporterskie zdjęcie: z różnych wydarzeń: spotkań, koncertów, pokazów samochodowych i posiedzeń samorządowców. Uczył jak zrobić dobre ujęcie, portret oraz czym jest anegdota w fotografii.

Opiekunkami projektu są: Agnieszka Gerwatowska, Martyna Daczkowska, Alina Pieniszczuk, Svitlana Bondaruk.

Wnioskodawcą projektu jest Bolesławieckie Stowarzyszenie Kawaleryjskie im 6 pułku Ułanów Kaniowskich, projekt realizowany jest przez Gimnazjum Samorządowe nr 2 im. Polaków Zesłanych na Sybir i dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury.