Opitza znów dwukierunkowa? Roman: Dla jednej osoby mamy zmienić cały układ?!

Opitza znów dwukierunkowa? Roman: Dla jednej osoby mamy zmienić cały układ?!
fot. Krzysztof Gwizdała Przedsiębiorca i goście hotelowi chcą, aby przesunąć znak zakazu wjazdu przy ulicy Opitza, tak aby możliwy był „dogodny wjazd na parking Hotelu Ambasada dla gości hotelu i restauracji od ul. Komuny Paryskiej”.

W sierpniu br. wprowadzono nową organizację ruchu w rejonie ulic Wybickiego, Drzymały, Opitza i Brody, trzy z nich stały się drogami jednokierunkowymi. Ta zmiana nie wszystkim się spodobała. W środę 12 października rajcy z Komisji Infrastruktury, Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa Rady Miasta spotkali się z mieszkańcami ul. Komuny Paryskiej oraz z przedstawicielami restauracji Piwnica Paryska i Hotelu Ambasada. W wizji lokalnej nie brał udziału radny z tego okręgu – szef klubu Forum Dariusz Filistyński. – Nikogo nie ignoruję – mówi „ii” D. Filistyński. – Jestem administratorem cmentarza, mamy bardzo dużo pracy. Tego dnia musiałem zostać w pracy. Ale potem zadzwoniłem do przewodniczącego Komisji Dariusza Muchy. Stanowczo podkreślam, że zająłem się tą sprawą na tyle, na ile mogłem. Zrobiłem rekonesans. Zapytałem większości mieszkańców ulicy Brody, przedstawicieli instytucji, przedszkola, Nadleśnictwa, szkoły. Pytałem na ulicy Opitza i Drzymały. Wszyscy byli zadowoleni z nowej organizacji ruchu.

Ul. Opitza powinna być jedno- czy dwukierunkowa?
jednokierunkowa
52.68 % głosów: 118
dwukierunkowa
44.20 % głosów: 99
gdzie jest ulica Opitza?
3.13 % głosów: 7

Co więcej, radny złożył interpelację w tej sprawie w czasie wrześniowej sesji Rady Miasta Bolesławiec. Wynikało z niej, że właściciel Piwnicy Paryskiej i goście hotelowi chcą, aby przesunąć znak zakazu wjazdu przy ulicy Opitza, tak aby możliwy był „dogodny wjazd na parking Hotelu Ambasada dla gości hotelu i restauracji od ul. Komuny Paryskiej”. Do pisma przedsiębiorcy z tej ulicy, które otrzymał radny Filistyński, dołączona była lista z ponad 120 podpisami. – Wie pan, jakie są moje stosunki z Piwnicą Paryską. Od lat walczę o normalność, żeby była tam zachowana cisza nocna. Mimo to złożyłem tę interpelację, bo to jest też mój wyborca, choć dawny konkurent – tłumaczy szef klubu Forum.

Dariusz FilistyńskiDariusz Filistyńskifot. GA

Prezydent Piotr Roman w czasie wrześniowego posiedzenia Rady Miasta odniósł się do wspomnianej listy podpisów. Wyliczył, że znalazły się na niej podpisy osób z innych ulic (Narutowicza, Asnyka, Garncarska, Spokojna, Starzyńskiego, Bobrowa), z innych miast (Szczecin), a nawet państw (Hiszpania). (Radny D. Filistyński powiedział nam, że podpisów mieszkańców Opitza było jedynie ok. 10–12).

Piotr RomanPiotr Romanfot. GA

– Generalnie chodzi o to, żeby można było wjeżdżać 10 m pod prąd ulicą Opitza, żeby wjechać na zaplecze hotelu – mówił w trakcie sesji Rady P. Roman. I dodał: – Ta zmiana organizacji ruchu przebiegła bardzo spokojnie, obawialiśmy się znacznie poważniejszych protestów. Zresztą w wielu miastach – ja dość często nocuję w różnych hotelach w Polsce i za granicą – do hoteli jest dość skomplikowany dojazd. W Cottbus musiałem objechać 1,5 km hotel, żeby wjechać do garażu podziemnego.

Opitza znów dwukierunkowa?Opitza znów dwukierunkowa?fot. Krzysztof Gwizdała

– Ja na miejscu tego pana, który jest właścicielem tej restauracji, po prostu lepiej bym oznakował dojazd do garażu, bo jeśli ktoś pojedzie ulicą Wybickiego i skręci w Opitza, to nie nadrabia nawet 50 m – kontynuował prezydent. – Czy my dla jednej osoby mamy zmienić cały układ, który powstawał w bólach i rodził się przez kilka lat?! Tam jest inny problem. Całkiem niedawno była u mnie pani, która bardzo narzekała na to, co się dzieje wokół tego lokalu w godzinach wieczornych i nocnych. A to powinien dbać właściciel. Bo w normalnej Europie, normalnym świecie taka osoba straciłaby koncesję na sprzedaż alkoholu. Zresztą nie wierzę, że to w jakikolwiek sposób wpływa to na zmniejszenie liczby klientów czy obrotów.

Mało tego: już w lipcu do Biura Rady Miasta Bolesławiec wpłynęło pismo z Komendy Powiatowej Policji ws. propozycji umieszczenia pod znakiem zakazu wjazdu przy Opitza tabliczki z napisem „Nie dotyczy wjazdu do Hotelu Ambasada”. Mundurowi z drogówki napisali, że wydział „kierując się względami bezpieczeństwa, nie przychyla się do zastosowania takiego rozwiązania”.

– W tej chwili na ulicy Opitza jest ruch jednokierunkowy – stwierdza Agnieszka Gergont, rzeczniczka bolesławieckiego magistratu. – Tę kwestię konsultowaliśmy już w 2008 r. Tam jest bardzo dużo instytucji, a do sierpnia trzeba było jechać wahadłowo, zatrzymywać się, żeby przepuścić auto jadące z naprzeciwka. Nie było najmniejszych szans, żeby dwa autobusy się wyminęły. Teraz ten ruch jest z całą pewnością bardziej upłynniony.

Czy magistrat weźmie pod uwagę wniosek przedsiębiorcy z ul. Komuny Paryskiej? – Czekamy najpierw na opinię Komisji Infrastruktury, Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa – dodała A. Gergont. Z radnym Dariuszem Muchą nie udało nam się skontaktować.

Co Wy na to? Zapraszamy do dyskusji i zachęcamy od udziału w naszej sondzie. Do tematu wrócimy.