Aktywnie można żyć w każdym wieku

Aktywnie można żyć w każdym wieku
fot. UM Bolesławiec Międzynarodowy Dzień Osób Starszych był okazją do spotkania podopiecznych Domu Dziennego Pobytu w Bolesławcu z przedstawicielami zaprzyjaźnionych stowarzyszeń, instytucji oraz samorządu miejskiego.

Reklama

W Bolesławcu święto seniorów obchodzone jest w kilku wariantach. – Już w czerwcu, podczas Dni Bolesławca, obchodziliśmy miejski Dzień Seniora – przypomniał aktywność seniorów prezydent miasta Piotr Roman. Wówczas seniorzy przemaszerowali ulicami miasta w barwnym korowodzie w stylistyce z lat 30. XX wieku oraz zaprezentowali bogaty program artystycznym. Piotr Roman zwrócił również uwagę na niezwykłe zaangażowanie oraz inicjatywy Bolesławieckiej Rady Seniorów.

Obchody Międzynarodowego Dnia Osób Starszych w DDP były również doskonałą okazją do zaprezentowania twórczości artystycznej, literackiej oraz rozmów na tematy, który nurtują lub interesują najstarszych bolesławian, podopiecznych Domu Dziennego Pobytu. Swoje urodziny świętowała również pani Janina Matusiewicz. Dostojna jubilatka skończyła 98 lat.

– Obchody senioralnych świąt są zawsze sposobnością do zwrócenia uwagi na problemy osób starszych – podkreśla Danuta Zamaro, kierowniczka Domu Dziennego Pobytu, który jest ośrodkiem wsparcia dla osób starszych, samotnych, wymagających pomocy. Warto przypomnieć, że w Domu Dziennego Pobytu seniorzy mają możliwość kontynuowania rozwoju umysłowego, utrzymania sprawności fizycznej oraz angażowania się w różnorodne relacje międzyludzkie. W ramach zajęć organizowane są m.in. spotkania okolicznościowe, imprezy promujące zdrowy tryb życia, prelekcje i wykłady, wycieczki turystyczne: krajowe i zagraniczne. Dom jest miejscem codziennych spotkań seniorów – rozmów, wymiany myśli – oraz centrum spędzania czasu wolnego i różnego rodzaju aktywności.

– Z inicjatywy podopiecznych Domu Dziennego Pobytu zrodziła się idea budowy Domu Pomocy Społecznej, który jest przeznaczony jest dla osób w podeszłym wieku. Do 2012 roku nie było w Bolesławcu takiego obiektu, w którym seniorzy mieliby całodobową opiekę – przypomina prezydent Piotr Roman. Mieszkańcami Domu są osoby wymagające całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnoprawności. Personel DPS zapewnia mieszkańcom pomoc w codziennych czynnościach oraz zajęcia. – Dużym zainteresowanie cieszą się wycieczki po Dolnym Śląsku lub krótkie wypady za miasto – informuje dyrektor DPS Bogusław Szeffs.

Każdego roku mieszkańcy Domu wraz z personelem szczególnie uroczyście obchodzą swoje senioralne święto. Październik jest miesiącem, w którym szczególnie mocno wybrzmiewa społeczne uwrażliwienie na potrzeby osób starszych i zapewnienie im godnego życia: 1 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, 20 października – Europejski Dzień Seniora.

UM Bolesławiec/ii

Reklama