4 odcinek serialu „Komisja morderstw”. Miejsce: Zamek Kliczków

4 odcinek serialu „Komisja morderstw”. Miejsce: Zamek Kliczków
fot. Ja Fryta/Wikimedia Commons Dwunastoodcinkowy serial „Komisja morderstw” – z Pawłem Małaszyńskim w jednej z głównych ról – opowiada historię grupy policjantów z Wydziału Spraw Niewyjaśnionych.
istotne.pl umwd, tvp, zamek kliczków, paweł małaszyński, komisja morderstw

W październiku ub.r. informowaliśmy, że ruszyły zdjęcia do nowego serialu kryminalnego „Komisja morderstw”, wspólnej produkcji Telewizji Polskiej i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Akcja 12-odcinkowego serialu rozgrywa się na Dolnym Śląsku. „Komisja...” opowiada historię grupy policjantów z Wydziału Spraw Niewyjaśnionych. Czwarty odcinek, którego akcja będzie się rozgrywać m.in. na podbolesławieckim Zamku Kliczków (gmina Osiecznica), we wtorek 20 września na antenie TVP1. Początek o 21:25.

Opis odcinka (za serwisem Vod.tvp.pl):

IPN odkrywa masowy grób ofiar terroru stalinowskiego. Drobiazgi znalezione przy jednych ze zwłok sugerują, że może to być żołnierz WiN-u, porucznik Podhorski, na co wskazuje również metalowa płytka, wstawiona Podhorskiemu podczas operacji w czasie wojny. Nie zgadza się jednak powód śmierci porucznika, który – zgodnie z oficjalnymi dokumentami – nie mogąc sobie poradzić z wyrzutami sumienia, popełnił samobójstwo, wieszając się w celi, natomiast człowiek znaleziony w masowym grobie bez wątpienia zginął od strzału w tył głowy... Rozwikłanie tej zagadki IPN zleca Komisji Morderstw. W celu pobrania materiału genetycznego śledczy udają się do kliniki dr. Frejncza w Kliczkowie, gdzie przebywa córka porucznika. Maria Podhorska od lat jest w stanie wegetatywnym po wylewie. Doznała go po kolejnej porażce w walce o dobre imię ojca, do którego przylgnęło piętno zdrady. Frejncz ma nadzieję, że oczyszczenie pamięci o poruczniku pomoże mu wyprowadzić Marię ze śpiączki, dlatego zbiera materiały dotyczące Podhorskiego i przekazuje je Komisji.

Nierozwikłane sprawy sprzed lat w serialu rozwiązują: inspektor Alicja Grześkowiak (Małgorzata Buczkowska), podinspektor Maciej Stasiński (Krzysztof Pieczyński), aspirant Dominik Hertz (Marcel Sabat). Towarzyszy im szalenie inteligentny i czarujący doktor Adam Frejncz (Paweł Małaszyński).

„Komisja morderstw” to kolejny, po „Głębokiej Wodzie”, serial, którego akcja rozgrywa się na Dolnym Śląsku. Zobaczymy w nim tajemnicze wnętrza i piękne dolnośląskie plenery – zdjęcia kręcone były m.in. we Wrocławiu, na zamkach w Kliczkowie i Książu, terenach poradzieckich w Krzywej, w Legnicy, Ząbkowicach, w Karkonoszach, Górach Sowich, na Stawach Milickich, na Górze Ślęży, w Hucie Szkła Julia oraz w „złotym kompleksie” RISE w okolicach Wałbrzycha.

Będziecie oglądać?

UMWD/ii