Samorządy nie informowały o kwasie i ewakuacji w Kruszynie. Dlaczego?

Samorządy nie informowały o kwasie i ewakuacji w Kruszynie. Dlaczego?
fot. KP PSP Bolesławiec O nagłośnienie sprawy poprosił nas Czytelnik, mieszkaniec Bolesławca.
istotne.pl policja, straż pożarna, ewakuacja, um bolesławiec, gmina bolesławiec, kwas

– Gmina ciągle rozsyła SMS-y informujące o festynach, a kiedy dzieje się coś takiego – nie wysyła nic – mówi „ii” Czytelnik, mieszkaniec Bolesławca. Co ciekawe, kiedy 31-latek poparzył się wodą Żywioł Żywiec Zdrój, to o tym, że ta woda może być zatruta, via SMS informowały i Gmina Miejska, i Gmina Bolesławiec.

Skontaktowaliśmy się z Agnieszką Gergont, rzeczniczką Urzędu Miasta Bolesławiec. Odpowiedziała nam, że Miasto nie rozsyłało SMS-ów o beczce z kwasem i sobotniej ewakuacji, bo cała akcja miała miejsce w Kruszynie, czyli na terenie Gminy Bolesławiec. Czemu zatem ten samorząd nie informował o działaniach służb? – We wspomnianym przypadku wystąpiło zagrożenie miejscowe (tylko w na terenie Kruszyna), a nie na terenie całej gminy – tłumaczy Małgorzata Wdowińska, inspektor ds. administracyjnych, zarządzania kryzysowego i BHP w Urzędzie Gminy Bolesławiec. – O całym zdarzeniu na bieżąco informował przedstawiciel KP PSP w Bolesławcu, gdzie mieścił się sztab kryzysowy akcji. Sztab ten zdecydował o tym, że komunikaty przekazywane będą jedynie poprzez ich przedstawicieli.

Przypomnijmy: w sobotnim materiale Straż: zamknięta droga i ewakuacja mieszkańców w Kruszynie pisaliśmy, że nieznana substancja chemiczna zaczęła ulatniać się z busa w miejscowości Kruszyn. Bus był zaparkowany nieopodal Gospody Kruszyna. Ewakuowano gości gospody i mieszkańców pobliskich domów. Szczegółowy opis przebiegu akcji, opracowany przez rzecznika Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bolesławcu mł. bryg. Piotra Pilarczyka, można znaleźć na stronie bolesławieckiej straży pożarnej.

Warto dodać, że o tym, że woda Żywioł Żywiec Zdrój może być zatruta, oba samorządy informowały na prośbę Komendy Powiatowej Policji w Bolesławcu. Co o tym myślicie? Zapraszamy do dyskusji i udziału w naszej sondzie.

Czy samorządy powinny informować na bieżąco o tego typu sytuacjach?
tak
85.39 % głosów: 76
nie
6.74 % głosów: 6
nie interesuje mnie to
6.74 % głosów: 6
nie mam komórki
1.12 % głosów: 1