Oddali hołd polskim żołnierzom

Oddali hołd polskim żołnierzom
fot. GA Z okazji 77 rocznicy wybuchu II wojny światowej pod pomnikiem Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego uczczono pamięć tych, którzy walczyli w obronie naszej ojczyzny.
istotne.pl historia, rocznica, uroczystość

Uroczystość odbyła się w czwartek 1 września pod pomnikiem Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego. Członek Zarządu Powiatu Bolesławieckiego Stanisław Chwojnicki:

Pamiętajmy, jak wiele musieli wytrwać ludzie, żeby cieszyć się upragnioną wolnością. Zapisano wiele osobistych i tragicznych historii, w których w jednej chwili uczynni sąsiedzi i przyjaciele zmienili się w śmiertelnych wrogów gotowych do największych zbrodni. Wiem, że przywołanie tych wydarzeń jest bolesne, czasem niewyobrażalne. 1 września jest datą symboliczną. Pamiętamy do dziś bohaterów II wojny światowej. W naszych domach, rodzinach nieliczni już dziadkowie opowiadają wnukom, prawnukom o Kampanii Wrześniowej, Powstaniu Warszawskim, o obozach pracy, wygnaniu. Ale uczą też szacunku do Ojczyzny, do wolności.

Mjr rezerwy Wiesław Łysakowski:

Tylko w powiecie bolesławieckim było kiedyś kilkuset weteranów II wojny światowej, a w sąsiednich powiatach – ponad 5 tys. Obecnie pozostała już tylko garstka kombatantów. Kilka dni temu odszedł na Wieczną Wartę najstarszy kombatant II wojny światowej z bolesławieckiej organizacji – pan płk Edward Olkiewicz, Jego kolegów nigdy nie brakowało na uroczystościach przed tym pomnikiem. Czcijmy więc pamięć o nich. Oni tego są godni. Pamięć o nich musi pozostać. To dzięki ich ofiarności i kilku następnych pokoleń zbudowaliśmy taką Polskę, jaką mamy dzisiaj. Cieszmy się z tego i róbmy wszystko, by widmo wojny nigdy nam nie zagrażało.

Jednym z najważniejszych elementów czwartkowej ceremonii było złożenie kwiatów pod pomnikiem Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego. Kwiaty złożyły m.in. delegacje kombatantów, sybiraków, służb mundurowych i samorządowców. Organizatorem wydarzenia był Powiat Bolesławiecki. Uroczystość poprowadzili Renata Czerwińska i mjr Jerzy Juchaniuk.