Olga Tokarczuk spotka się z bolesławianami w Teatrze Starym

Olga Tokarczuk
fot. SylwiaBurzyńska/Wikimedia Commons 13 września w Teatrze Starym gościć będzie znakomita polska prozaiczka i eseistka Olga Tokarczuk.
istotne.pl 0 literatura, danuta maślicka, olga tokarczuk, teatr stary, beata domerecka

Reklama

Literacki wieczór rozpocznie się o godzinie 18:00. Poprowadzi go Danuta Maślicka, gospodyni cyklu spotkań z najciekawszymi postaciami polskiej kultury „Ci, których poznać warto” (w ramach tego cyklu w tym roku w naszym mieście gościł Mariusz Szczygieł).

Olga Tokarczuk należy do grona najwybitniejszych polskich pisarzy, nieustannie zaskakując niezwykłą, głęboką i zmuszającą do myślenia twórczością. Z całą pewnością należy również do najpopularniejszych polskich pisarek, zdobywając ludzkie serca i liczne nagrody literackie. Rzadko zdarza się, że uznanie czytelników idzie w parze z wysoką oceną krytyków, ale Oldze Tokarczuk ta sztuka udaje się doskonale.

Skończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim i przez jakiś czas pracowała jako psycholog. Już jako nastolatka zaczęła pisać, a pierwsze utwory opublikowała pod pseudonimem jeszcze przed maturą. Jej pierwsza powieść ukazała się w 1993 r. („Podróż ludzi księgi”). Literacki kunszt Olgi Tokarczuk bardzo szybko zdobył serca czytelników, co pozwoliło autorce skupić się na pisaniu. Wydała wiele powieści, które cieszą się wielkim uznaniem czytelników nie tylko w Polsce. Wiele jej utworów zostało przetłumaczonych, a literacki talent uznano zapraszając pisarkę na tegoroczną edycję PEN World Voices Festival (jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń literackich na świecie). Dwukrotnie jej powieści uznano za najlepsze utwory roku w prestiżowym konkursie Nagroda Nike (2008 i 2015), a pięciokrotnie nagrodę tę przyznali jej czytelnicy. Autorka jest także laureatką Nagrody Fundacji Kościelskich (1997) oraz Paszportu Polityki (1997). Była nominowana do Międzynarodowej Dublińskiej Nagrody Literackiej, odebrała prestiżowe niemieckie wyróżnienie Mosty Berlina.

Olga Tokarczuk nie stroni od dzielenia się swą wiedzą i doświadczeniem z innymi. Jest inicjatorką organizowanego rokrocznie Międzynarodowego Festiwalu Opowiadań, na którym autorzy krótkich form literackich z różnych krajów świata prezentują swoje dokonania, a także chętnie prowadzi warsztaty kreatywnego pisania (m.in. na Uniwersytecie Opolskim).

Jej książki tłumaczono na wiele języków, m.in. niemiecki, angielski, francuski, hiszpański, węgierski, litewski, czeski, duński, estoński, serbski, szwedzki, włoski. Na podstawie jej utworów powstają inscenizacje teatralne, a niektóre doczekały się także ekranizacji.

Ostatnią książką autorki są „Księgi Jakubowe”. To monumentalna, tysiącstronnicowa powieść historyczna, nad którą Tokarczuk pracowała kilka lat, zapoznając się z archiwami i obfitą literaturą przedmiotu. Książka spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki i czytelników i została uhonorowana nagrodą Nike w roku 2015. Jak napisano w uzasadnieniu: „Książka, którą wybraliśmy, potwierdza niezbędność literatury dla nas. Jest wspaniałą pochwałą różnorodności, bogactwa mówiącego świata, który nie ma kulturowego centrum, do którego każdy skądś przybył i ma do opowiedzenia swoją historię”.

Twórczość Olgi Tokarczuk jest niezwykle zróżnicowana i bogata, ale wyróżnić można kilka cech wspólnych, łączących większość jej dzieł. W wielu z nich pojawiają się elementy fantastyczne, odwoływanie się do historii, czy też motyw podróży. Jak mówi sama autorka, „pisanie powieści jest dla mnie przeniesionym w dojrzałość opowiadaniem sobie samemu bajek. Tak jak to robią dzieci, zanim zasną. Posługują się przy tym językiem z pogranicza snu i jawy, opisują i zmyślają”.

– Mamy nadzieję, że spotkanie z Olgą Tokarczuk – niezwykłym człowiekiem i cenioną pisarką stanie się dla wielu mieszkańców naszego powiatu inspiracją, by głębiej zapoznać się z jej twórczością – podkreślają organizatorzy. – Mamy również nadzieję, że stanie się prawdziwym świętem, ułatwiając kontakt z pisarką, która – zdaniem przewodniczącego jury tegorocznej nagrody Nike, literaturoznawcy prof. Ryszarda Koziołka – potrafi dać czytelnikowi poczucie, że „te słowa napisano wyłącznie dla mnie, i w cichej lekturze docierają do moich uszu dyskretnie i osobiście”.

Beata Domerecka, szefowa MDK/ii

Reklama