Marcin Gutowski, dziennikarz TVN, skończył trzyletnią pracę śledczą dotyczącą skandali seksualnych w Kościele katolickim, tuszowania spraw molestowania dzieci przez księży oraz ofiar tych przestępstw. Finałem jego pracy jest reportaż „Franciszkańska 3”, w którym prezentowane są sylwetki groźnych i bezkarnych pedofili w sutannach, którzy przyjaźnili się z Karolem Wojtyłą oraz byli przez niego przenoszeni z parafii na parafię. Mowa o księżach Sadusiu, Surgencie i Lorancu.
10 marca 2023 roku do rad miasta w Wałbrzycha i Świebodzic trafiły petycje dotyczące zmiany nazw ulic, których patronem jest Jan Paweł II oraz usunięcia świebodzickiego pomnika przedstawiającego duchownego.
Zdaniem autorów petycji nazywanie ulic jest aktem głęboko symbolicznym, kształtującym pośrednio postawy moralne mieszkanek i mieszkańców. To również akt wpływający na integrację społeczną i jakość i trwałość więzi społecznych.
– Dla nas wszystkich, państwa i Kościoła, będzie lepiej, jeśli w końcu postawimy zdecydowaną granicę między sferą sakralną a sferą świecką – komentuje Marcin Adamcewicz, rodowity Świebodziczanin i Rzecznik Prasowy Zielonych we Wrocławiu.
Czy w Bolesławcu też szykuje się zmiana ulicy i usunięcie pomnika Karola Wojtyły?
Zagłosuj w sondzie:
Zieloni piszą w petycji:
W świetle dowodów na ukrywanie przez Karola Wojtyłę aktów pedofilii wewnątrz Kościoła Katolickiego nie jesteśmy w stanie pozostać w milczeniu. Chcielibyśmy również zaznaczyć, iż absolutnie nie negujemy roli, którą odegrał Papież Jan Paweł II w najnowszej historii Polski. Jednocześnie uznajemy, że zasługi Karola Wojtyły są często wyolbrzymione. Dostrzegamy również negatywne działania Papieża w trakcie jego pontyfikatu, m.in.: postawę wobec antykoncepcji w kontekście epidemii HIV w Afryce, obojętność na dyskryminacją osób nieheteronormatywnych, czy umniejszanie roli kobiet w społeczeństwie.
Według nas nieakceptowalnym jest prezentowanie w przestrzeni publicznej osoby, której działania przełożyły się na szkodę tak wielu niewinnych osób. Nie przeczymy jednocześnie faktowi, że postać Jana Pawła II jest ważna dla osób wyznania katolickiego. Jednakże uważamy, iż jest to niewystarczający powód, aby wizerunek Papieża umieszczać w przestrzeni publicznej nieprzeznaczonej do kultu religijnego. Dla Karola Wojtyły jako świętego Kościoła Katolickiego jest miejsce w Kościele, ale według nas nie w przestrzeni publicznej naszego miasta.