Trwa polsko-niemiecki projekt edukacyjny

Pomalowane ręce w kolory z flag Niemiec i Polski
fot. istotne.pl Od spotkania w Krzyżowej rozpoczął się międzynarodowy projekt edukacyjny "Wspólna przeszłość – wspólna przyszłość". W projekcie uczestniczą młodzi ludzie z Polski i Niemiec.
istotne.pl 0 polska, niemcy, przyszłość

Reklama

Szesnastu uczestników, ośmiu Polaków i ośmiu Niemców, zjawiło się w niedzielę w Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej. Program wspólnego projektu edukacyjnego podzielono na dwie części. Pobyt w Polsce będzie trwał do 15 lipca. Przez kolejne pięć dni uczestnicy projektu będą przebywać w Niemczech.

W czasie spotkań młodzi ludzie dyskutują o relacjach pomiędzy Polakami i Niemcami. Mówili już między innymi o konferencja jałtańskiej, która na wiele lat podzieliła Europę. Poznawali także drzewa genealogiczne, dzięki którym udało się prześledzić migrację 16 rodzin. Oprócz tego młodzież zwiedzała miejsca ważne dla wspólnej historii. Jednym z nich jest "Dom na wzgórzu" w Krzyżowej, gdzie premier Tadeusz Mazowiecki i kanclerz Helmut Kohl postanowili o utworzeniu fundacji służącej pojednaniu. Innym ważnym miejscem, które zwiedzili uczestnicy projektu, był obóz w Gross Roosen. Od 16 lipca zacznie się druga część edukacyjnego projektu. Na pięć dni polsko-niemiecka grupa przeniesie się do Niemiec.

Projekt edukacyjny "Wspólna przeszłość – wspólna przyszłość" jest realizowany wspólnie przez Wydział Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Sportu Starostwa Powiatowego w Bolesławcu oraz Powiatowy Urząd do spraw Młodzieży Starostwa Powiatowego w Siegburgu.

Reklama