Oprócz nawiązania kontaktu z osobami, które chcą wynająć mieszkanie najemcy, należy zwrócić uwagę na stan oferowanego mieszkania. To można zweryfikować podczas oględzin, oceniając szczególnie 5 ważnych aspektów.
1. Stan techniczny armatury
Eksploatując wynajętą nieruchomość, osoba najmująca ma prawo w pełni korzystać ze sprzętów AGD oraz armatury. W czasie oględzin warto więc sprawdzić, czy baterie i zlewy są w dobrej kondycji.
W ramach czynności kontrolnych, dobrym pomysłem będzie również odkręcenie kurków w celu sprawdzenia natężenie płynącej wody zimnej i ciepłej. Taka praktyka pozwala zweryfikować, czy ciśnienie w armaturze jest prawidłowe.
2. Kondycja ścian i podłóg
Mieszkanie oferowane na wynajem powinno przede wszystkim być bezpieczne. Bezpieczeństwo bezpośrednio zapewniają elementy konstrukcyjne, czyli podłogi, stropy i ściany. Dlatego bez względu na to, czy jesteśmy alergikami, czy też nie, warto w czasie oględzin przyjrzeć się powierzchniom ścian pod kątem obecności grzybów, wilgoci i plam po tłuszczu.
Obecność wilgoci i grzyba na ścianach to z pewnością alarmujący znak, który może powodować poważne konsekwencje zdrowotne. Agenci nieruchomości wskazują, że jeśli widać pęknięcia oraz wcześniej wspomniane niedoskonałości przy ewentualnym podpisywaniu umowy się, dobrą praktyką będzie zrobienie zdjęć, a następnie dołączyć je do umowy najmu.
3. Obecność szkodników
Problem ze szkodnikami łatwo przeoczyć, ponieważ przy zapalonym świetle mogą chować się w zakamarkach. Przy oględzinach warto się przyjrzeć zakamarkom, a także zwrócić uwagę na panujący zapach. Wbrew pozorom to właśnie zapach pozwala zweryfikować kondycję całego mieszkania.
Aby mieć pewność, że zaraz po wynajęciu mieszkania nie wyjdą na światło dzienne pluskwy, rybiki cukrowe czy prusaki, najlepiej wynajmować od renomowanych instytucji, które oferują najwyższej jakości mieszkania na wynajem. Katowice to przykład miasta, na którego terenie można z łatwością znaleźć zadbane i nowoczesne mieszkanie na wynajem instytucjonalny.
4. Stan instalacji i liczników energii
Komfortowe korzystanie z wynajmowanej nieruchomości nie będzie możliwe w przypadku źle działającej instalacji. Dlatego warto sprawdzić, czy w dobrym stanie znajduje się instalacja elektryczna, instalacja sanitarna, a także czy mierniki poprawnie zliczają zużycie energii.
Problem z przestarzałą instalacją czasami występuje w mieszkaniach mieszczących się na osiedlach, które powstały w latach 80. Jeśli instalacja jest bezpieczna i właściciel może przedstawić dokumentację odbiorów instalacji, a także protokoły kontroli ich stanu, to sygnał, że ze spokojem można zdecydować się na wynajem oglądanego mieszkania.
5. Akustyka mieszkania
Jeśli chcemy wynająć mieszkanie przy głównej arterii komunikacyjnej i w sąsiedztwie usług, dobrze jest sprawdzić poziom izolacyjności akustycznej ścian i jakość okien.
Życie w mieszkaniu, które jest słabo zabezpieczone przed komunikacyjnym hałasem, a także nadmiernymi dźwiękami ze strony sąsiadów mogą z czasem stać się udręką. Aby uniknąć dyskomfortu, najlepiej zapytać właściciela o kwestię izolacyjności i dokonać oględzin w godzinach szczytu, kiedy ruch komunikacyjny jest największy.