21 sierpnia do Komisariatu I Policji w Jeleniej Górze zgłosiła się jeleniogórzanka, która straciła blisko 80 tysięcy złotych. – Kobieta, przeglądając strony internetowe, zauważyła ofertę o możliwości zarobienia pieniędzy poprzez inwestycję środków za pośrednictwem giełdy internetowej – wyjaśnia podinspektor Edyta Bagrowska, oficer prasowy jeleniogórskiej KMP. – Wypełniła podany wniosek, po czym skontaktował się z nią mężczyzna, który miał być jej asystentem.
Oszust poinformował ją, że będą kontaktować się za pośrednictwem jednego z komunikatorów. Rzeczniczka: – Przesłał jej link do zainstalowania aplikacji, za pomocą której uzyskał dostęp do rachunków bankowych pokrzywdzonej.
Oraz podpowiedział swojej ofierze, że powinna ona na początek wpłacić 990 złotych, tak aby sprawdzić, jak działa strona portalu giełdowego. Podinspektor E. Bagrowska:
Mężczyzna przeprowadził ją przez proces przelewu środków, a następnie polecił, aby zalogowała się do banku i podała kod BLIK. Kiedy kobieta ponownie zalogowała się do banku, okazało się, że z jej rachunków zniknęło blisko 80 tysięcy złotych, a strona portalu giełdowego nie istniała.
Mundurowi: – Apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku i ostrożność, niewchodzenie w linki, które zachęcają do inwestycji i w szybkim czasie osiągnięcie dużych zysków. Nie należy nikomu udostępniać danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej; nie należy udostępniać danych poufnych dotyczących kart płatniczych ani przesyłać skanów swojego dowodu osobistego.
Oraz dodają: – Firmy te ogłaszają swoje usługi za pomocą reklam w mediach społecznościowych, serwisach internetowych oraz aplikacjach mobilnych. Związek Banków Polskich rekomenduje sprawdzenie listy alertów Komisji Nadzoru Finansowego, gdzie publikowane są informacje o nieuczciwych podmiotach.