Udostępniamy film-projekt IBOMA.MEDIA, by dać dowód pamięci o okresie największego wymierania Polek i Polaków w powojennej Polsce.
Film rozpoczyna się szokującą relacją prof. Piotra Kuny (członka zarządu Polskiego Towarzystwa Alergologicznego) z tzw. szpitala
covidowego, w którym zamknięto na klucz jednego z jego znajomych. Jednak w filmie jest więcej przejmujących relacji.
Na skutek pandemii i chaosu podstawowej opieki zdrowotnej zmarło 200 tysięcy ludzi w Polsce, a nikt nie pomyślał o narodowej żałobie. Takie pytanie stawiane jest w obu filmach: Czy powinniśmy mieć żałobę narodową po ofiarach pandemii? I jest jeszcze pytanie trudniejsze: Czy musiało umrzeć aż tyle ludzi?
W filmach wypowiadają się m.in.: prof. Andrzej Wojtyła, rektor Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, specjalistka w dziedzinie wirusologii i immunologii w Katedrze Wirusologii i Immunologii Instytutu Nauk Biologicznych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz zastępczyni dyrektora tego Instytutu, dr hab. Dorota Zarębska-Michaluk, prof. Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, zastępczyni kierownika Kliniki Chorób Zakaźnych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, Aleksander Kwaśniewski – Prezydent RP w latach 1995-2005, prof. Irena Lipowicz, Kierowniczką Katedry Prawa Administracyjnego i Samorządu Terytorialnego Wydziału Prawa i Administracji UKSW, prof. Wojciech Maksymowicz, wiceministrem nauki w latach 2019-2020, minister zdrowia i opieki społecznej w latach 1997-1999, prof. Krzysztof Simon, kierownikiem Zakładu Chorób Zakaźnych i Hepatologii Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego, Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.
Film Pandemia czas próby. Obejrzysz pod tym linkiem.