Jak wybrać pompę ciepła?
Wszystko zależy od warunków panujących w otoczeniu Twojego domu i możliwości finansowych. Do wyboru masz aż 3 podstawowe rodzaje pomp: gruntowe, powietrzne i wodne. Wszystkie dają się łączyć z istniejącymi instalacjami, takimi jak fotowoltaika czy kocioł gazowy. Dzięki temu masz wybór – możesz zamontować energooszczędne ogrzewanie od podstaw albo unowocześnić to, które już masz. Oba rozwiązania znacznie wpłyną na wysokość rachunków za ogrzewanie.
Pompy ciepła gruntowe – skorzystaj, jeśli Twoja działka na nie pozwala
Przy zestawieniu wszystkich rodzajów pomp, to właśnie gruntowe okazują się najtańsze w eksploatacji. I to mimo tego, że ich montaż wymaga wyższych nakładów niż w przypadku innych. Pobierają energię cieplną z ziemi i wykorzystują do ogrzania pomieszczeń i wody użytkowej. Żebyś mógł wybrać ten właśnie sposób, Twoja działka musi mieć taką budowę geologiczną, która pozwoli na wykonanie odwiertów i założenie instalacji. Gruntowe pompy ciepła działają nawet podczas największych mrozów, więc nie musisz się obawiać, że system zamarznie właśnie wtedy, kiedy najbardziej będziesz go potrzebował.
Pompy ciepła typu powietrze-powietrze, a powietrze-woda. Rodzaje instalacji powietrznych
W tym przypadku do wyboru masz dwa typy, w zależności od tego, czy chcesz ogrzewać pomieszczenia, czy rówież mieć ciepłą wodę użytkową w kranie, grzejnikach i ogrzewaniu podłogowym. Jeśli zależy Ci tylko na pierwszym, wybierz montaż pomp ciepła powietrze-powietrze, a jeśli potrzebujesz ciepła i w pomieszczeniach i instalacjach, zdecyduj się na urządzenie powietrze-woda. Oba rodzaje przypominają klimatyzację – mają jednostkę zewnętrzną i wewnętrzne, które się z nią łączą.
Czym jest i jak działa pompa ciepła wodna?
Instalacja pompy ciepła pobierającej energię z wody, wymaga obecności dwóch zbiorników – naturalnych lub sztucznych. Może to być jezioro, staw, zalew czy studnia głębinowa. W przypadku tego sposobu trzeba się liczyć z wymianą podzespołów, które mogą rdzewieć, a także z potencjalnym zanieczyszczeniem systemu. Dlatego należy dbać o jakość wody w zbiornikach, nawet sadząc rośliny, które zapobiegną gromadzeniu się np. alg.
Serwis pomp ciepła we Wrocławiu
Odnawialne źródła energii są proste w eksploatacji. Jeśli mają regularne przeglądy, możesz być pewny, że posłużą długo i bezawaryjnie. Posiadając taki system grzewczy, zatrudnij firmę, z którą łatwo się skontaktujesz w przypadku usterki. Błyskawiczna reakcja sprawi, że stan urządzeń nie pogorszy się, a ciepło wróci do Twojego domu szybciej, niż myślisz.
Pompy ciepła Wrocław – nowoczesne urządzenie grzewcze w Twoim domu
Kompleksową obsługę w zakresie ekologicznych pomp ciepła oferuje KlimaVip. Zapoznaj się z firmą, działającą na terenie Wrocławia i okolic. Dowiedz się, jakie są koszty montażu urządzeń i wybierz zrównoważony sposób ogrzewania domu.