Programy sportowe w Bolesławcu

Logo
fot. UM Bolesławiec Gmina Miejska Bolesławiec złożyła wniosek do Dolnośląskiej Federacji Sportu oraz do Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego na realizację programu „Umiem Pływać 2015”.
istotne.pl 0 umwd, pływanie, sport, um bolesławiec

Reklama

Wniosek dotyczył zgłoszenia dzieci klas II bolesławieckich szkół – 318 dzieci (realizacja luty-czerwiec 2015 r.). Przyznano nam realizację programu dla 13 grup po 15 osób każda, czyli do programu „Umiem pływać 2015” zakwalifikowano 195 dzieci. Uzyskaliśmy w ten sposób wsparcie finansowe w wysokości 29 250 złotych. Dzieci rozpoczęły w lutym naukę pływania w ramach tego programu. Znaczne ograniczenie liczby zakwalifikowanych dzieci do programu wynika z bardzo dużego zainteresowania gmin tym programem na Dolnym Śląsku.

Latem czekać będziemy na rozstrzygnięcie dotyczące realizacji programu „Umiem pływać” w okresie wrzesień-grudzień 2015. Do tego etapu Gmina Miejska Bolesławiec zawnioskowała o naukę pływania dla 501 dzieci (obecne klasy I).

Program „Umiem pływać” w roku 2014 skierowany był do dzieci z klas trzecich szkół podstawowych naszego miasta. W ramach tego programu naukę pływania podjęło 524 dzieci. Na ten cel udało się pozyskać z Urzędu Marszałkowskiego za pośrednictwem Dolnośląskiej Federacji Sportu środki finansowe w kwocie 78 600 złotych.

Zaś ideą projektu „MultiSport” jest organizacja i prowadzenie systematycznych, bezpłatnych zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych dla dzieci i młodzieży z klas 4-6 szkół podstawowych. Zajęcia są prowadzone w różnorodnych, nowoczesnych i atrakcyjnych formach, stymulując aktywność fizyczną uczestników.

Gmina Miejska Bolesławiec złożyła wniosek na organizację 6 grup 20-osobowych. Decyzją Urzędu Marszałkowskiego i Dolnośląskiej Federacji Sportu przyznano nam dwie grupy. Do realizacji programu „Multisport 2015” zostały wybrane Szkoły Podstawowe nr 4 i nr 5. Zajęcia dla 40 bolesławieckich dzieci prowadzą Marta Górska (SP nr 4) i Dariusz Adamczyk (SP nr 5).

Założenia organizacyjne – zajęcia w 3 blokach

  • Blok 1. Zajęcia zawierające metodyczne podstawy upowszechniania lekkiej atletyki, gimnastyki i sportów walki itp., jako ćwiczenia kształtujące podstawowe cechy motoryczne: siłę, szybkość, zwinność, gibkość i wytrzymałość
  • Blok 2. Gry i zabawy ruchowe oraz gry zespołowe m.in. piłka nożna, piłka ręczna, piłka siatkowa, koszykówka, unihokej
  • Blok 3. Sporty charakterystyczne dla regionu, z lokalnymi tradycjami, oraz sporty sezonowe.

Do realizacji programu organizator przewidział stworzenie 100 grup. Zawnioskowały łącznie 84 gminy. Gmina biorąca udział w programie zobowiązuje się do nieodpłatnego udostępnienia obiektów sportowych do realizacji zajęć, a Ministerstwo Sportu i Turystyki wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego opłaca instruktora oraz przekazuje sprzęt sportowy. Łączna wartość pozyskanych środków finansowych to niecałe 20 000 złotych (dwie grupy).

iza

Reklama