Policjanci rozbili gang złodziei samochodów

Policjanci rozbili gang złodziei samochodów
fot. sxc.hu Na trzy miesiące aresztowano czterech mężczyzn, piąty został objęty dozorem. Złodzieje kradli auta od dwóch lat. Łączna kwota skradzionego przez nich mienia to około miliona złotych.
istotne.pl policja

28 września policjanci Sekcji Kryminalnej KMP we Wrocławiu, w jednej z miejscowości w okolicach Nowogrodźca, zatrzymali 5 mężczyzn w wieku 30-50 lat, u których w stodole znaleźli cztery skradzione samochody. Funkcjonariusze odnaleźli również komplet tablic rejestracyjnych, również skradzionych.

W tym samym dniu na jednym z parkingów we Wrocławiu policjanci znaleźli jeszcze dwa inne skradzione auta marki BMW i Audi.. W kolejnym dniu przeszukano mieszkanie wynajmowane we Wrocławiu przez jednego z zatrzymanych. Tam znaleziono:

  • 3 komplety fałszywych dokumentów (dowody osobiste i prawa jazdy), na podstawie których sprawcy sprzedali około 250 kradzionych samochodów
  • pola numerowe pochodzące z 16 kradzionych przez rozpracowywaną grupę samochodów
  • 6 kompletów tablic rejestracyjnych pochodzących z kradzieży z terenu Wrocławia
  • imienne pieczątki służące do legalizacji samochodów pochodzących z przestępstwa
  • 16 samochodowych tabliczek znamionowych
  • umowy kupna-sprzedaży samochodów, na podstawie których możliwe będzie dalsze odzyskania skradzionych pojazdów
  • dwa fałszywe dowody rejestracyjne oraz maszynę do pisania, która służyła do wypisywania dowodów rejestracyjnych

Przestępcy kradli auta z terenu Dolnego Śląska. Po przerobieniu sprzedawali je po "okazyjnej cenie" nabywcom z Polski. W grupie istniał podział na tych, którzy kradli tablice rejestracyjne, na tych którzy kradli auta, przerabiali dokumenty i samochody oraz na tych, którzy je sprzedawali – ogłaszając się w prasie i w Internecie.

Jak ustalili policjanci grupa ta swoją przestępczą działalność prowadziła od dwóch lat, kradnąc w tym okresie i "legalizując" około 250 samochodów, na łączna kwotę ponad 1 mln złotych. Policjanci na terenie Polski odnaleźli już około 80 samochodów.

Czterech z mężczyzn zostało tymczasowo aresztowanych na 3 miesiące, w stosunku do jednego zastosowano dozór policyjny. Wszystkim zatrzymanym grozi do 8 lat więzienia.