Bolesławiecki kulturalny korespondent

Bolesławiecki kulturalny korespondent
fot. G. Hanaf Uczennica II LO po raz kolejny zdobyła wysokie miejsce w konkursie dziennikarskim. Martyna Stasiak napisała recenzję spektaklu „Moja Bośnia” w reżyserii Jacka Głomba.
istotne.pl martyna stasiak, elwira madejska, 2lo bolesławiec

W zeszłym roku Martyna Stasiak, uczennica II LO, zdobyła trzecie miejsce za opis Gliniady w aspekcie wydarzenia europejskiego, w tym roku poprawiła swój wynik i osiągnęła drugą pozycję w konkursie „Kulturalny korespondent” organizowany przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu). Celem konkursu było promowanie regionalnych wydarzeń kulturalnych docierały. Na konkurs wpłynęło 30 prac.

– W pracy konkursowej opisałam moje osobiste uczucia i to jak ja odbieram poczucie tożsamości – mówi Martyna. – Dzięki takim wydarzeniom kulturalnym buduję swoja własną tożsamości i tolerancję.

Elwira Madejska, polonistka i opiekunka merytoryczna uczennicy, podkreśla, że Martyna obejrzała spektakl „Moja Bośnia” solidnie przygotowana merytorycznie. Wcześniej brała udział w wykładach o kulturze reemigrantów z Bośni, wysłuchała też wykładu Roberta Mertuszki o kulturze Kresowiaków przybyłych po wojnie na nasze tereny. Dzięki temu wszelkie przeskoki historyczne w sztuce Głomba były dla Martyny zrozumiałe i licealistka mogła dobrze zrecenzować przedstawienie.

– To Bolesławiec pomógł nam wygrać – mówi polonistka. – Bo w naszym mieście jest wiele wybitnych wydarzeń kulturalnych. Po spektaklu Jacka Głomba wyszłam zachwycona i zaproponowałam, by Martyna również go obejrzała. „Moja Bośnia” zainspirowała ją. W tym miejscu bardzo chcę podziękować za serdeczność pani pracującej w sekretariacie MDK i jej pomoc w zdobyciu biletów. Spektakl bił rekordy popularności i trudno było zdobyć na niego wejściówkę – dodaje nauczycielka.