Ferie 2015 w Muzeum Ceramiki

Ferie 2015 w Muzeum Ceramiki
fot. Muzeum Ceramiki Jak co roku Muzeum Ceramiki przygotowało w czasie ferii zimowych ciekawą ofertę skierowaną głównie dla dzieci i młodzieży. Zobacz szczegółowy program.
istotne.pl muzeum ceramiki, ferie

Bezpłatne zajęcia będą odbywać się we wtorki, środy i czwartki zarówno w Dziale Ceramiki przy ul. Mickiewicza, jak i w Dziale Historii Miasta przy ul. Kutuzowa.

Muzeum Ceramiki, Dział Ceramiki, ul. Mickiewicza 13

  • 20.01.2014 (wtorek), 10.00 – 12.00
  • 27.01.2014 (wtorek), 10.00 – 12.00
  • Niech żyje bal! Warsztaty plastyczne tworzenia masek oraz karnawałowych nakryć głowy, przeznaczone dla przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Do tradycji przeszły już organizowane co roku zajęcia, w czasie których najmłodsi mogą samodzielnie wykonać z papieru i bibuły kolorowe maski oraz ciekawe nakrycia głowy, idealne na bal przebierańców oraz ozdobić je według własnego pomysłu kolorowymi cekinami, farbkami czy brokatem. Pod koniec zajęć przewidziano konkurs, w którym wybrane zostaną i nagrodzone najlepsze prace. Warsztaty poprowadzi Bożena Jędrzejczyk.
  • 21.01.2014 (środa), 11.00 – 12.30
  • 28.01.2014 (środa), 11.00 – 12.30
  • Kolorowy korowód – tradycje zapustów dziś. Warsztaty plastyczne z elementami edukacyjnymi przeznaczone są głównie dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. W czasie zajęć uczestnicy poznają ciekawe tradycje wiązane z noworocznym kolędowaniem. W oparciu o zdobyte wiadomości i przedstawione przykłady oraz własną wyobraźnię będą mogli sami zaprojektować współczesny strój kolędnika lub element ubioru. Najciekawsze prace zostaną nagrodzone. Dzieci będą mogły także zaprezentować scenkę z własnym udziałem w roli kolędników. Warsztaty poprowadzi etnografka Beata Tymińska.


Warsztaty Kolorowy korowód – tradycje zapustów dziś oraz Niech żyje bal! towarzyszą wystawie „Był bal – moda na karnawał”.

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną oryginalne stroje i akcesoria balowe z różnych epok oraz ryciny pokazujące ciekawe propozycje XIX-wiecznych kostiumów maskaradowych.
Bale kostiumowe, organizowane w karnawale przeznaczone były początkowo wyłącznie dla przedstawicieli arystokracji. W XIX w. stały się popularne w szerszych kręgach społecznych, dzięki czemu w modzie karnawałowej pojawiły się nowe trendy.
Szyciu kostiumów poświęcano wiele czasu i uwagi, wystąpienie w oryginalnym stroju stawiano sobie za punkt honoru. W prasie modowej publikowano liczne propozycje, które mogły stanowić inspirację dla uczestników maskarad, pojawił się także na rynku specjalne broszury i poradniki.

W strojach nierzadko pojawiały się motywy tureckie, weneckie, elementy dawnej mody dworskiej czy stroje pastoralne. Nowe elementy w modzie karnawałowej pojawiły się po okresie wzmożonych wypraw badawczych i odkryć archeologicznych oraz w miarę poznawania odległych cywilizacji, np. starożytnej Mezopotamii, Indii, Japonii. Kostiumy nierzadko odzwierciedlały fascynację postaciami historycznymi oraz bohaterami utworów literackich i scenicznych. Inspiracji dostarczały także bieżące wydarzenia, a nawet wynalazki i osiągnięcia techniki, co można zaobserwować na przykładach prezentowanych w Muzeum Ceramiki. Wystawę przygotowano ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Muzeum Ceramiki, Dział Historii Miasta, ul. Kutuzowa 14

  • 22.01.2014 (czwartek), 10.00 – 12.00
  • 29.01.12014 (czwartek), 10.00 – 12.00
  • Mój nowy dom… Praktyczne warsztaty plastyczne, w czasie których będzie można samodzielnie wykonać domek dla swojego pupila – psa lub kota. Prowadzący zajęcia – Adam Faltyn z Muzeum Ceramiki pokaże, w jaki sposób można przerobić zwyczajne kartonowe pudełko w wygodne, a zarazem estetyczne legowisko dla zwierząt domowych. Zajęcia przeznaczone są dla wszystkich chętnych, niezależnie od wieku. Najbardziej pomysłowe prace zostaną nagrodzone.


Wszystkie wstępy na zajęcia, a także zwiedzanie wystawa stałych i czasowych w okresie ferii zimowych są bezpłatne, materiały plastyczne zapewnia Muzeum Ceramiki. Osoby chętne proszone są o wcześniejsze zgłoszenie pod nr tel.: 75 644 22 00 lub drogą mailową na adres: [email protected]