Wernisaż Czesława Matyjewicza

Wernisaż Czesława Matyjewicza
fot. BOK-MCC W piątek, 13 marca, o 18:00 w galerii „Mała Biała” BOK-MCC, odbędzie się wernisaż Czesława Matyjewicza.
istotne.pl czesław matyjewicz, bok - mcc
BOK-MCC stopka do wiadomościBOK-MCC stopka do wiadomościfot. BOK-MCC

Wystawa pod tytułem „Roboty kuchenne” to cykl ponad 200 masek ceramicznych stworzonych przez rzeźbiarza na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Prace zostały wykonane z masy ceramiczno-ceglarskiej w pracowni artysty, a swoje docelowe miejsce ekspozycyjne znalazły w jego kuchni, stąd tytuł wystawy.

Czesław Matyjewicz przyznaje, że maski te początkowo były zabawą, swoistego rodzaju „fraszką”. Z czasem przybywało ich coraz więcej i więcej, aż pojawiła się chęć zbadania możliwości fizycznych i technologicznych tej formy, chęć całkowitego wyczerpania tematu. Eksperyment, jak mówi autor, jeszcze się nie skończył.

Rezultaty dotychczas przeprowadzonych „badań” nad formą maski zaprezentujemy podczas wystawy w BOK-MCC. Na wernisażu, spotkanie z artystą będzie również okazją do zainaugurowania otwarcia autorskiej pracowni ceramiczno-rzeźbiarskiej, którą Czesław Matyjewicz prowadzi od miesiąca w BOK-MCC. Podczas wydarzenia odbędzie się również happening przygotowany przez pracownię teatralną ośrodka kultury. Na gości czekać będzie drobny upominek. Wystawa czynna będzie do 30 kwietnia.

Czesław Matyjewicz, ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych (obecnie ASP), Wydział Rzeźby we Wrocławiu. Po odbyciu studiów pełnił funkcję asystenta na Wydziale Rzeźby tejże uczelni. W latach 90. zajmował się pracami kamieniarsko – konserwatorskimi, początkowo w Pracowni Konserwacji Zabytków, a następnie w firmie „Grossular", której był współzałożycielem. Brał udział w renowacji wystroju kamieniarskiego kaplicy Edyty Stein. W latach 1995 – 2005 prowadził pracownię rzeźby i rysunku w Bolesławieckim Ośrodku Kultury (obecnie Bolesławiecki Ośrodek Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki), gdzie powrócił w 2015 r. aby ponownie kształcić młodych adeptów rzeźby.

Swoje prace prezentował na wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą m.in. w Bolesławcu (BOK-MCC, Muzeum Ceramiki), Bolkowie (Zamek), Česki Krumlov, Kliczkowie (Zamek), Krakowie (Bunkier Sztuki), Książu (Galeria Zamkowa), Legnicy (BWA), Poznaniu (Zamek), Warszawie (Ośrodek Kultury „Ochota”), Wrocławiu (Ossolineum, Ratusz), Praha (Instytut Kultury Polskiej), Dresden, Berlin (Polonia Haus), Nowogrodźcu (Gminne Centrum Kultury i Sportu), Parzycach (Dom Pracy Twórczej), Zgorzelcu (Dom Kultury).