Radni debatują nad powołaniem straży miejskiej

Radni debatują nad powołaniem straży miejskiej
fot. B.org Trwa dyskusja nad tym, czy powołanie straży miejskiej w Bolesławcu jest potrzebne i uzasadnione. Podczas pierwszej debaty, która odbyła się 29 września, radni zapoznali się z opinią komendanta polkowickiej straży miejskiej oraz ewentualnymi kosztami. Zdania są podzielone.
istotne.pl urząd miasta, samorząd, sm bolesławiec, sesja rm

Jeszcze kilka lat temu strażników miejskich widywano jedynie na ulicach dużych miast. Od niedawna działają jednak również w mniejszych ośrodkach, takich jak Zgorzelec czy Polkowice. Komendant straży miejskiej z tego ostatniego miasta przedstawiał radnym zadania i kompetencje straży miejskiej. Należą do nich między innymi ochrona spokoju i porządku w miejscach publicznych, kontrola ruchu drogowego oraz ochrona obiektów komunalnych i urządzeń użyteczności publicznej a także stałe patrolowanie ulic i osiedli.

Strażnik dużo kosztuje

Zwolennicy wprowadzenia straży miejskiej twierdzą, że odciążyłaby ona policję, której zresztą podlega. Nie brakuje jednak przeciwników tej opcji, uważających, że jest to rozwiązanie zbyt drogie dla miasta i lepiej dofinansować policyjne patrole niż inwestować spore sumy w służby posiadające mniejsze kompetencje i uprawnienia. Podkreślają oni, że działalność straży miejskiej w dużych miastach nie przyczynia się do zmniejszenia przestępczości, a przede wszystkim dużo kosztuje.

Debata nad wprowadzeniem straży miejskiej będzie kontynuowana. Ewentualne korzyści nie są tak duże, żeby zdecydować o powołaniu straży miejskiej i niewykluczone, że pozostanie ono jedynie śmiałym planem.