Święto konstytucji w Bolesławcu

Święto konstytucji w Bolesławcu
fot. BOK-MCC 224 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja uczczono mszą świętą i koncertem patriotycznym.
istotne.pl teatr, religia, konstytucja

3 maja odbyły się dwie uroczystości związane z obchodami upamiętniającymi trzeciomajową konstytucję. Pierwszą była uroczysta Msza Święta w Intencji Ojczyzny w Kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy przy pl. Zamkowym. W mszy udział wzięła kompania honorowa 23 Śląskiego Pułku Artylerii oraz Miejska Orkiestra Dęta „Bolesławiec”, której kapelmistrzem jest Jan Chojnacki.

Natomiast o godz. 16:00 w sali Forum odbył się koncert „Z pieśnią przez dzieje Polski” przygotowany przez pracownie BOK-MCC. Podczas koncertu jako pierwsi - w scenie z obrazu Jana Matejki zaprezentowali się uczestnicy grupy teatralnej prowadzonej przez Urszulę Frąszczak – Matyjewicz. Następnie dzieci z Zespołu Pieśni i Tańca „Bolesławiec”, przy akompaniamencie Kapeli ZPiT „Bolesławiec” w pięknych strojach szlacheckich zatańczyli Poloneza z Kujawiakiem. Wykonali również pieśni patriotyczne m.in. „Jeszcze Jeden Mazur dzisiaj”, „O mój rozmarynie”, „Białe Róże” czy też „Hej na Krakowskim Rynku” – podczas tego utworu, wzbudzając spore emocje wśród oglądających, na scenie zagościł piękny, barwny, wesoły lajkonik. Opiekunem i choreografem zespołu jest Agnieszka Podłaszczyk, a kapelmistrzem Michał Braszko.

Soliści z pracowni wokalnej Barbary Lendzian wykonali polskie współczesne utwory o charakterze patriotycznym, m.in.: „Taki Kraj” Jana Pietrzaka, „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena czy w duecie „Wolność” Marka Grechuty. Godzinny koncert zakończył się prezentacją wszystkich uczestników na scenie. Widownia za koncert nagrodziła młodych artystów gromkimi brawami.

BOK-MCC stopka do wiadomościBOK-MCC stopka do wiadomościfot. BOK-MCC

BOK-MCC/ii