Bal Wszystkich Świętych w Kraśniku Dolnym

Bal Wszystkich Świętych w Kraśniku Dolnym
fot. Gmina Bolesławiec W balu wzięło udział sto osób. Był czas na modlitwę różańcową i na różnorodne tańce i zabawy. Zorganizowano tez konkurs plastyczny.
istotne.pl gmina, kraśnik dolny

We wtorek, 28 października w Domu Ludowym w Kraśniku Dolnym uczestnicy balu mogli podziwiać galerię prac plastycznych uczniów, wyeksponowaną w holu przy wejściu głównym. Udekorowana sala nastrajała do dobrej zabawy. Z ustawionego w holu bufetu dolatywały smakowite zapachy kanapek i ciasta, a wysokiej jakości sprzęt nagłaśniający użyczony przez pana Pawła Kindzierskiego dawał gwarancję właściwego przekazu słownego i muzycznego. Ale najbardziej dopisali sami uczestnicy, których było prawie stu, w strojach i dobrych humorach. To wszystko sprawiło, że zabawa była przednia, a dwugodzinny czas balu przeminął bardzo szybko.

Oczywiście duży w tym udział mieli prowadzący poszczególne punkty bogatego i starannie opracowanego scenariusza. Był czas i na modlitwę różańcową, której przewodniczył ksiądz proboszcz, i na różnorodne tańce i zabawy, takie jak taniec belgijski, czy też Zama Zama. Dużo śmiechu było przy przedstawieniu imienia świętego, jakiego się reprezentowało strojem. Każdy uczestnik miał to zrobić za pomocą sylabizowania imienia tego świętego oraz jakiś gestów. W trakcie balu wręczone zostały także nagrody za najlepsze prace plastyczne oraz wybrano Świętego i Świętą Balu w najbardziej oryginalnych strojach.

W szkole został zorganizowany konkurs plastyczny. Uczniowie mieli wykonać obrazek wybranego świętego oraz przygotować stroje, w których pojawią się na balu. Rozstrzygnięcie konkursów i wytypowanie zwycięzców dokonało się w trakcie balu. W konkursie plastycznym, w młodszej grupie wiekowej kl. I-III. Pierwsze miejsce zajęła Roksana Borzyszkowska, drugie Oliwia Greniuk, a trzecie Łukasz Decyk. W grupie starszej kl. IV-VI, zwyciężyła Gabriela Mierzwa, pokonując Elizę Różnicką i Gabrysię Smusz. W konkursie na najoryginalniejszy strój Świętej postaci zwyciężyli: Kornelia Szostok i Patryk Miżdal.

Bal Wszystkich Świętych w Kraśniku DolnymBal Wszystkich Świętych w Kraśniku Dolnymfot. Gmina Bolesławiec
Bal Wszystkich Świętych w Kraśniku DolnymBal Wszystkich Świętych w Kraśniku Dolnymfot. Gmina Bolesławiec

Dużo emocji wzbudził także quiz, przeprowadzony przez katechetę Jacka Rozpędowskiego. I choć pytania, które padały nie należały do najłatwiejszych, to jednak uczestnicy tej konkurencji stanęli na wysokości zadania i wykazali się dobrą znajomością poszczególnych świętych.

Organizacja całego przedsięwzięcia została przeprowadzona z rozmachem i na szeroką skalę. Została nawiązana współpraca ze szkołą podstawową w Kraśniku Dolnym, z księdzem proboszczem Romanem Boreckim, z księdzem Damianem Ziembikiewiczem, z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu, z instruktorem w Domu Ludowym w Kraśniku Dolnym, z sołtysem Wacławem Gardyńskim i komitetem organizacyjnym, w skład którego wchodzą Panie z Kraśnika Dolnego i okolicznych wsi.

Na zakończenie balu organizatorzy wyrazili swoją wdzięczność tym wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej zabawy. Następnie wszyscy obecni zaśpiewali wspólnie ulubioną pieśń świętego Jana Pawła II „Barkę”. I tak właśnie zakończył się pierwszy Bal Wszystkich Świętych w Kraśniku Dolnym. Pozostały zdjęcia, wspomnienia uczestników, komentarze na facebooku oraz nadzieja, że w następnych latach to niezwykłe wydarzenie będzie kontynuowane w co raz to liczniejszym gronie.

Organizatorzy serdeczne dziękują Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kraśniku Dolnym Krystynie Myszkun, katechecie Jackowi Rozpędowskiemu, księdzu proboszczowi Romanowi Boreckiemu, księdzu Damianowi Ziembikiewiczowi, Pawłowi Kindzierskiemu. Dziękują również sponsorom Balu Wszystkich Świętych: Janowi Cołokodziemu, Gminnemu Ośrodkowi Kultury i Sportu w Bolesławcu z/s w Kruszynie oraz sołtysowi Kraśnika Dolnego Wacławowi Gardyńskiemu

Małgorzata Malinowska, Jacek Rozpędowski/ii