Inteligentne miasto. Trwa budowa zintegrowanego systemu zarządzania ruchem i transportem publicznym

System
fot. UM Legnica Niewiele miast w Polsce posiada już inteligentne rozwiązania centralnie sterujące ruchem ulicznym. W Legnicy trwa budowa tego systemu.
istotne.pl 0 inwestycja, um legnica, tadeusz krzakowski, miasto legnica

Reklama

To ogromna inwestycja, warta ok. 21,3 mln zł. Na jej realizację miasto zdobyło w Centrum Unijnych Projektów Transportowych w Warszawie ponad 18 mln zł (ok. 85 proc. wartości) unijnego dofinansowania. Warto przypomnieć, że legnicki projekt spotkał się z uznaniem Forum Innowacji Transportowych w Krakowie, które wyróżniło go „Nagrodą Innowacyjności w Transporcie 2012”.

Na zaproszenie prezydenta Tadeusza Krzakowskiego przedstawiciele konsorcjum trzech firm (Integrated Solutions, Orange i Koma Nord), które zwyciężyło przetarg w formule zaprojektuj i wybuduj, zaprezentowali w Ratuszu elementy powstającego już w Legnicy systemu. – Jesteśmy miastem na topie. Inteligentne zarządzanie jego strukturami, innowacyjność oraz najnowsze technologie służące mieszkańcom są jednym z naszych priorytetów – podkreślił prezydent. – Zintegrowany system zarządzania ruchem i transportem publicznym ma, według specjalistów, poprawić płynność ruchu na drogach, ich przepustowość, sprawnie rozładowywać korki, reagować na wszelkie zdarzenia drogowe i na bieżąco informować pasażerów o czasie dojazdu autobusów MPK na konkretny przystanek. System to nowoczesność, wygoda i bezpieczeństwo – dodał Tadeusz Krzakowski.

Prezentacja systemuPrezentacja systemufot. UM Legnica
Prezentacja systemuPrezentacja systemufot. UM Legnica
Prezentacja systemuPrezentacja systemufot. UM Legnica
Prezentacja systemuPrezentacja systemufot. UM Legnica
Prezentacja systemuPrezentacja systemufot. UM Legnica

Ta na wskroś nowoczesna inwestycja rozpoczęła się w 2013 roku i powinna potrwać do 2015. System pozwoli na automatyczną analizę oraz regulację ruchu pojazdów w mieście. Detektory ruchu wraz z monitoringiem na 43 zmodernizowanych strategicznych skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną za pomocą sieci światłowodowych (o długości 18 kilometrów) i radiowych informować będą centrum o wszelkich zdarzeniach drogowych. Centrum określać będzie natychmiastowe zastosowanie optymalnych rozwiązań, dostosowanych do zmiennych warunków na drogach.

Bramy nad skrzyżowaniami zaopatrzone zostaną w wizualne elektroniczne tablice, wyświetlające informacje dla kierowców. Przypominają one ekrany telewizyjne, a wskazywać będą również możliwe trasy alternatywne. Powstaną też podsystemy realizujące priorytety dla transportu publicznego i pojazdów specjalnych. Na centralnych przystankach autobusowych pojawią się elektroniczne tablice, również o zmiennej treści, dynamicznie przekazujące informacje dla oczekujących pasażerów, dostępne również na stronie www. 62 autobusy miejskie zostaną wyposażone w komputery pokładowe, odbierające, przetwarzające i przesyłające informacje.

To tylko niektóre z elementów i funkcji, jakie wypełniać będzie system, zdecydowanie podnoszący bezpieczeństwo oraz płynność ruchu drogowego w naszym mieście. Płynność jazdy, mniej hamowań i startów, to również mniejsze zużycie paliwa i mniejsze wydatki kierowców na jego kupno, a więc korzyści ekologiczne i ekonomiczne.

UM Legnica/ii

Reklama