Nowa formuła bolesławieckiego pleneru, czy chwyci?

rzezba-namiot
fot. istotne.pl Międzynarodowy Plener Ceramiczno-Rzeźbiarski ma pół wieku. Komisarz Mateusz Grobelny opracowuje nową formułę wydarzenia na kolejne lata.
istotne.pl 0 mpcr, mateusz grobelny, bok - mcc

Reklama

BOK-MCC stopka do wiadomościBOK-MCC stopka do wiadomościfot. BOK-MCC

W zeszłym roku bardzo uroczyście obchodzono jubileuszowy 50. Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno-Rzeźbiarskiego (MPCR). Rzeźbiarz i twórca artystycznych pieców Mateusz Grobelny jest od dwóch lat komisarzem MPCR i ma pomysły odświeżenia formuły tradycyjnego wydarzenia.
Grobelny chce kontynuować pomysł dyrektorki Ewy Lijewskiej-Małachowskiej eksponowania prac poplenerowych w sferycznym namiocie w Rynku podczas Święta Ceramiki. Chce wrócić też do organizacji pleneru w sierpniu, tak by artyści mogli uczestniczyć w największym miejskim święcie.
– Wykasowaliśmy licznik i zaczynamy od nowa – mówi Mateusz Grobelny – Ważne jest dla nas, by prace obejrzały tłumy przybyłe na święto ceramiki. Z wystawą zostajemy, bo to fajne miejsce, fajny moment. Drugi pomysł to podkreślenie święta ceramiki. Chcemy mieć międzynarodowych artystów na otwarciu święta. W czasie, kiedy wiele się dzieje, przedstawiciele ceramik są obecni, można się spotykać, rozmawiać i pokazać całą kulturę artystyczną w Bolesławcu, to będzie dla artystów inspirujące. Kolejnym pomysłem jest zaprezentowanie artystów mieszkańcom i turystom. Chcemy w atrakcyjny sposób pokazać ich dorobek i zorganizować wystawę. Pewnie będzie to wyzwanie logistyczne, ale chcemy przygotować wystawę ich prac na otwarcie pleneru. W tym roku zaprezentujemy wystawę z najstarszego pleneru ceramiczno-rzeźbiarskiego w Europie z austryjackiego Gmunden. Dzięki temu wzbogacimy plener o kolejna wystawę i wydarzenie artystyczne – dodaje komisarz.

Nowym pomysłem są plany otwierania pleneru poprzednią wystawą i tak w 2016 obejrzelibyśmy poplenerową wystawę z 2015 roku. Organizatorzy zyskują wtedy więcej czasu na przygotowanie katalogu. Mateusz Grobelny myśli też o zaproponowaniu artystom głównego tematu pleneru.

– Chcę narzucić temat artystom, ale pomysł ten będę konsultował z komisją – mówi artysta. – Chcę by był to temat aktualny, coś z wydarzeń ze świata, co komentowane jest szeroko na portalach internetowych. To ułatwi skomponowanie całego katalogu – dodaje.

Aplikacje na plener przyjmowane będą od początku marca i po miesiącu komisja będzie wybierać od 10 do 14 osób, które będą gościć w Bolesławcu w sierpniu na plenerze. Organizatorem pleneru jest Bolesławiecki Ośrodek Kultury-Międzynarodowe Centrum Ceramiki. Plenerowicze będą tworzyć w trzech bolesławieckich zakładach: ZC „BOLESŁAWIEC” Sp. z o.o., „Ceramice Artystycznej” Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego oraz Fabryce Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” Sp. J. Smoleński & Zwierz oraz w dwóch pracowniach BOK-MCC.

Reklama