Wielki bal w muzeum

Wystawa
fot. Muzeum Miedzi Legnickie Muzeum Miedzi (wejście od ul. św. Jana) zaprasza w piątek 9 stycznia o godz. 17:00 na otwarcie wystawy „Od Kleopatry do Nelsona. Jubileuszowy bal kostiumowy królowej Wiktorii”.
istotne.pl 0 historia, wystawa, fotografia, muzeum miedzi, miasto legnica

Reklama

Bal w Devonshire Haus był ostatnim tego rodzaju królewskim przyjęciem w historii Wielkiej Brytanii. Odbył się 2 lipca 1897 r. w celu uczczenia diamentowego jubileuszu królowej Wiktorii, upamiętniającego 60-lecie jej panowania. Zaproszeni goście, stanowiący elitę towarzyską Wielkiej Brytanii, uwiecznili wówczas swe wizerunki na fotografiach.

Na wystawę składają się 53 fotografie pochodzące z Archiwum Atelier Lefayette’a w Victoria&Albert Museum w Londynie, stanowiącego jedną z najbardziej znaczących brytyjskich kolekcji szklanych negatywów z okresu późnowiktoriańskiego i edwardiańskiego, uzupełnione 1 zdjęciem ze zbiorów Archiwum Królewskiego w Windsorze. Towarzyszą im teksty opisujące postaci i analizujące wysoce skomplikowane stroje oraz bogactwo klejnotów.

WystawaWystawafot. Muzeum Miedzi

Portrety uczestników balu przygotowanego przez księżną Louisę Devonshire ukazują ich w czasie, gdy znajdowali się u szczytu swojej pozycji społecznej, a bogate stroje świadczą o nieprzeciętnej zamożności. Fotografie postaci w kostiumach inspirowanych wschodem i zachodem wciągają widza w krąg wyobrażeń zaproszonych gości na temat literatury, opery, teatru, poezji oraz malarstwa minionych wieków. Uczestnicy balu wcielili się w wielkie postacie historyczne i legendarne, takie jak Kleopatra, Semiramida lub królowa Saba, jak również w mitologiczne, literackie i historyczne osobistości zachodniego świata, by wspomnieć o Marsie, Beatrycze, królu Ryszardzie Lwie Serce czy admirale Horatio Nelsonie.

Dopełnienie wystawy stanowią cztery historyczne kostiumy drobiazgowo i ze znawstwem zrekonstruowane na podstawie fotografii z Archiwum Lafayette’a. Ich autorkami są absolwentki artystycznej uczelni Wimbledon College of Art w Londynie. Jedną z uczestniczek wielkiego balu w 1897 roku była księżna Daisy, żona księcia Hansa Heinricha XV von Hochberg, pana na Książu i Pszczynie. Jej postać przybliża prezentowany na wystawie film „Daisy – wspomnienie minionego świata”.

Muzeum Miedzi/ii

Reklama