Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami naszego miasta

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami naszego miasta
fot. UM Bolesławiec Z parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy przy placu Zamkowym w Bolesławcu po raz trzeci wyruszył Orszak Trzech Króli.
istotne.pl orszak trzech króli

W uliczne jasełka włączyły się również parafie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Mikołaja oraz Świętych Cyryla i Metodego. Tradycyjnie już barwny orszak przeszedł ulicami Bolesławca do Rynku, by wspólnie świętować.

Orszak Trzech KróliOrszak Trzech Królifot. UM Bolesławiec
Orszak Trzech KróliOrszak Trzech Królifot. UM Bolesławiec
Orszak Trzech KróliOrszak Trzech Królifot. UM Bolesławiec
Orszak Trzech KróliOrszak Trzech Królifot. UM Bolesławiec

Bezpośrednim nawiązaniem do tradycji wystawiania jasełek ulicznych jest Orszak Trzech Króli. Jednocześnie przenosi on wydarzenia sprzed tysięcy lat we współczesność – po to, by ta najważniejsza historia w dziejach świata mogła być opowiadana wciąż na nowo. Dlatego w Orszaku wątki tradycyjne łączą się z najbardziej aktualnymi, by pokazać, że zdarzenia sprzed 2 000 lat wciąż mają znaczenie dla współczesnego człowieka. Orszak prowadzą Trzej Królowie symbolizujący trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę. Podążają na wierzchowcach, w bogatych szatach i nakryciach głowy. Ich świtę stanowią setki dzieci ubranych w kolorowe stroje świadczące o przynależności do jednego z trzech orszaków. Towarzyszą im góralskie kapele, żywe zwierzęta. Podążają za nimi mieszkańcy miasta – w kolorowych koronach na głowie, śpiewający kolędy.

Kulminacyjnym momentem jest pokłonienie się Małemu Dzieciątku Jezus oraz Świętej Rodzinie, a później wspólne kolędowanie. Orszak przypominać ma o bogatej, polskiej tradycji jasełkowej i zachęcać przede wszystkim do wspólnego i radosnego przeżywania Święta Trzech Króli. Nawiązuje do wielobarwnych i rozśpiewanych pochodów kolędników głoszących dobrą i radosną nowinę o narodzeniu Dzieciątka Jezus. Orszak ma również wymiar ewangelizacyjny oraz charytatywny.

Orszak Trzech Króli jest inicjatywą lokalną i oddolną. Organizują go zwykli ludzie – rodziny, młodzież, dzieci. W wielu miejscowościach Orszak Trzech Króli jest początkiem lokalnej współpracy, która kontynuowana jest cały rok do różnorakich działań na rzecz wspólnoty.

UM Bolesławiec/www.orszak.org/ii