Dawny Kliczków

Kościół w Kliczkowie w 1915 r.
fot. Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa W kolejnej odsłonie naszego cyklu historycznego prezentujemy dawny Kliczków.
istotne.pl 0 historia, sebastian zielonka, kliczków

Reklama

Kliczków to wieś położona w gminie Osiecznica. Przed II wojną światową funkcjonowała pod niemiecką nazwą Klitschdorf. Pierwsze informacje historyczne o miejscowości znajdujemy w opracowaniach historyków niemieckich z XIX wieku i dotyczą one osady w XIII w.

Prawdopodobnie w XV w. powstała tu szkoła, młyn i kuźnia żelaza. W 1830 r. w osadzie wybudowano urząd pocztowy, a w 1879 roku uzyskano połączenie telegraficzne z Bolesławcem.

W drugiej połowie XIX wieku powstała apteka założona przez Gottloba Kubalego, a w latach 70. XIX w. w miejscowości powstał zakład kąpielowy dla osób cierpiących na reumatyzm.

W Kliczkowie zachował się imponujący kościół pod wezwaniem Trzech Króli, prawdopodobnie ufundowany przez księżną Annę. Pierwsze wzmianki o świątyni, która usytuowana jest w pobliżu zamku, pochodzą z 1305 roku. Kościół to budowla pochodząca z XV wieku, z pięknym bocznym drewnianym epitafium, ufundowanym przez rodzinę Rechembergów, oraz kamienną chrzcielnicą z przełomu XV i XVI wieku.

Współczesny Kliczków zamieszkuje około 350 osób, a miejscowość słynie z zamku i cmentarza koni, których historię zaprezentuję za tydzień.

Kliczków na litografii z początku XX w.Kliczków na litografii z początku XX w.fot. Wratislaviae Amici
Pocztówka z początku XX w.Pocztówka z początku XX w.fot. vogel-soya.de
Pocztówka z Kliczkowa wykonana w latach 20. XX w.Pocztówka z Kliczkowa wykonana w latach 20. XX w.fot. Wratislaviae Amici
Na pocztówce z pierwszej połowy XX w. widzimy: zamek, kaplicę, dworzec i piekarnięNa pocztówce z pierwszej połowy XX w. widzimy: zamek, kaplicę, dworzec i piekarnięfot. Wratislaviae Amici
Stary Kliczków w latach 20. XX w.Stary Kliczków w latach 20. XX w.fot. vogel-soya.de
Na czteropolowej widokówce zaprezentowano: zamek, aptekę, rzekę i mostNa czteropolowej widokówce zaprezentowano: zamek, aptekę, rzekę i mostfot. Wratislaviae Amici
Kościół w Kliczkowie w 1915 r.Kościół w Kliczkowie w 1915 r.fot. Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa
Na pocztówce z początku XX w. zaprezentowano browar i zamekNa pocztówce z początku XX w. zaprezentowano browar i zamekfot. Wratislaviae Amici

Sebastian Zielonka – historyk, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizacja: archiwistyka i dokumentalistyka konserwatorska. Interesuje się historią regionu i życia społecznego Europejczyków w XX wieku. W wolnym czasie podróżuje.

Reklama