Kto uprawniony do głosowania

Urna
fot. Powiat Lubiński Wybory coraz bliżej i coraz więcej pytań dotyczących tego, kto i w jaki sposób jest uprawniony do głosowania. Dotyczy to również osób, które nie są zameldowane w gminie, w której mieszkają, a chciałyby mieć wpływ na wybór rządzących.
istotne.pl 0 miasto lubin

Reklama

– W przypadku osób, które chciałyby pójść do urn, a nie są w danej gminie zameldowane, należy udać się do odpowiedniego urzędu gminy i złożyć wniosek o dopisanie do stałego rejestru wyborców wraz z oświadczeniem, że dana osoba zamieszkuje tą gminę na stałe. Decyzja wydawana jest w przeciągu trzech dni, więc dzień czy dwa dni przed głosowaniem już nie będzie możliwości dopisania się do rejestru – tłumaczą pracownicy Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Lubinie.

Osoby, które zostaną dopisane do stałego rejestru wyborców, mogą głosować wyłącznie w tej gminie, w której zostały dopisane. Jeśli kiedykolwiek chciałyby one ponownie głosować w miejscowości, w której są zameldowane, będą musiały w tamtejszym urzędzie złożyć wniosek o ponowne wpisanie do stałego rejestru wyborców.

– Dopisywać się do rejestru można maksymalnie do 3 dni przed wyborami, żeby możliwe było wydanie odpowiedniej decyzji. Osoby zainteresowane w każdej chwili mogą zgłaszać się do pokoju 21 i już teraz dokonać wszelkich niezbędnych formalności – dodają pracownicy lubińskiego magistratu.

Analogicznie sytuacja wygląda w pozostałych gminach powiatu lubińskiego. Osoby niebędące w nich zameldowane, ale na stałe je zamieszkujące, mogą udać się do urzędów gmin Rudna, Ścinawa czy Gminy Wiejskiej Lubin i złożyć wniosek o dopisanie do stałego rejestru wyborców.

Powiat Lubiński/ii

Reklama