Zestawy ochronne dla sanepidu

Zagrożenie biologiczne
fot. freeimages.com (otbora) 6-częściowe zestawy ochrony biologicznej w najbliższych dniach trafią do lubińskiego sanepidu. Odzież ochronna, zakupiona przez Starostwo, wykorzystywana będzie w trakcie wykonywania działań związanych z zagrożeniem epidemiologicznym, w tym np. z ebolą.
istotne.pl 0 zdrowie, sanepid, powiat lubiński, miasto lubin

Reklama

– Kombinezony te są bardzo potrzebne i będą używane wyłącznie w sytuacjach nadzwyczajnych, przy wysokim ryzyku zakażenia. Dotyczy to wszystkich chorób zakaźnych. Mówimy tu nie tylko o eboli, ale również o innych odmianach gorączki krwiotocznej czy wirusach grypy, na przykład AH1N1. W wyjątkowych sytuacjach zestawy ochrony biologicznej, które otrzymamy, będą mogły służyć również instytucjom medycznym, które nie zdążyły zaopatrzyć się w tego typu odzież, gdy wystąpi wysokie ryzyko zakażenia – mówi Janina Szelągowska, dyrektorka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lubinie.

Każdy zestaw składa się z sześciu elementów ochronnych, takich jak: maska, osłona twarzy, kombinezon, fartuch, rękawice i buty. Ma on za zadanie ochronić przed zakażeniem podczas bezpośredniego kontaktu z chorym.

– Tak jak już wielokrotnie mówiłem, zależy mi przede wszystkim na bezpieczeństwie mieszkańców powiatu lubińskiego. W świetle zagrożeń, jakie niesie za sobą zakażenie na przykład gorączką krwiotoczną, trzeba reagować szybko i zrobić wszystko, co jest możliwe, żeby uchronić mieszkańców przed ewentualnymi zachorowaniami, stąd decyzja o doposażeniu lubińskiego sanepidu w taką właśnie odzież – mówi Adam Myrda, starosta lubiński.

Łącznie powiat przekaże 8 takich zestawów, które będą chronić zarówno pracowników lubińskiego sanepidu, jak i pracowników innych służb medycznych, będących w sytuacji wysokiego ryzyka zakażeniem.

Powiat Lubiński/ii

Reklama