Czterdziestoletnia rzeźba odrestaurowana

Rzeźba
fot. UM Legnica Metalowa rzeźba stojąca od 40 lat na skwerze w okolicach restauracji „Parnasik” przy placu Słowiańskim została z inicjatywy prezydenta Tadeusza Krzakowskiego odrestaurowana. Wkomponowała się w przebudowaną ul. Skarbka i biegnący wzdłuż niej nowy chodnik.
istotne.pl 0 tadeusz krzakowski, rzeźbiarstwo, miasto legnica

Reklama

Rzeźba była już mocno nadszarpnięta zębem czasu i wymagała renowacji. Konserwatorzy usunęli z niej rdzę, uzupełnili ubytki i na nowo pokryli czarnym kolorem. Wyremontowany został też jej cokół. Renowacji na zlecenie Urzędu Miasta dokonali pracownicy legnickiej firmy Ekolog.

Historia legnickich rzeźb plenerowych jest bardzo ciekawa i nie do końca jeszcze udokumentowana. Zbigniew Kraska, dyrektor Galerii Sztuki, przypomina, że w latach 1970-72 w Legnicy odbyły się trzy plenery tzw. młodej rzeźby, czyli młodych, uzdolnionych rzeźbiarzy z polskich uczelni artystycznych. I właśnie pokłosiem tego pleneru były dzieła, które stanęły w wielu miejscach Legnicy.

Część z nich, niestety, nie dotrwała do naszych czasów. A warto wiedzieć, że autorzy prac plenerowych, to dzisiaj w wielu przypadkach bardzo uznani artyści i profesorowie wyższych uczelni. Galeria Sztuki, w ramach programu edukacyjnego z udziałem młodzieży, zinwentaryzowała te plenerowe dzieła. Niebawem ukaże się ich katalog wraz nazwiskami autorów. Kto jest autorem pracy stojącej przed „Parnasikiem”? Dyrektor Kraska wyjaśnia, że z całą pewnością jego nazwisko zostanie potwierdzone w najbliższym czasie.

UM Legnica/ii

Reklama