II LO wygrało konkurs „Dziękuję, nie palę”

II LO wygrało konkurs
fot. G. Hanaf Młodzież nagrała krótkie, filmowe etiudy na trudny temat: jak odmówić zapalenia pierwszego papierosa.
istotne.pl 0 orzeł, 2lo bolesławiec, bok - mcc

Reklama

Filmowy konkurs o ciekawej formule "dziekuję, nie palę!" został ogłoszony w sierpniu tego roku i skierowany do uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Patronat nad konkursem objęli: prezydent Piotr Roman oraz Jacek Klakoćar Dolnośląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Do konkursy zgłoszono siedem filmów, w których młodzież bardzo szczerze podeszła do problemu palenia papierosów przez swoich rówieśników. Była mowa o tym, że nałóg dzieci finansują, często nieświadomie, rodzice. Poruszano problem przeciwstawiania się grupie rówieśników, którzy palą papierosy lub trudność w zwróceniu uwagi palącemu przyjacielowi.

Najlepszym technicznie i najciekawszym filmem okazała się produkcja uczniów II Liceum Ogólnokształcącego: Michała Bednarskiego, Marka Kozłowskiego i Urszuli Dachnij. Etiuda „Papierosy? Nie dziękuję” opowiadała historię dwóch przyjaciół, palącego i nie palącego. Autorzy w zgrabny i bardzo szczery sposób pokazali, jak główny (niepalący) bohater podjął świadomą decyzję, by jednak nie zapalić papierosa. Opiekunką uczniów była Iwona Florkowska.

Drugie miejsce zajął film „Dziękuję nie palę” zrealizowany przez uczniów I Prywatnego Gimnazjum w Bolesławcu: Magdaleny Przystarz, Julii Gołębiowskiej i Elisy Laudani. Opiekunka Irmina Nowak.

Trzecie miejsce przyznano etiudzie „Palenie zabija” uczniów Publicznego Gimnazjum Zakonu Pijarów, zrealizowanej przez Pawła Kozickiego i Pawła Stefanowa. Opiekunem był o. Adam Langhammer.

Wyróżnienie otrzymali uczniowie gimnazjum nr 4 (MZS nr 1): Oskar Piotrowski, Maciej Kierys i Szymon Mateusz za film „Dziękuję, nie palę.”. Opiekun Tomasz Zabawa

Głównymi celami konkursu było: promowanie zdrowego stylu życia ukazanie szkodliwego wpływu palenia na ludzi, społeczeństwo oraz otoczenie, kształtowanie postaw asertywnych i pobudzenie kreatywności młodzieży, poznanie i doskonalenie umiejętności posługiwania się warsztatem filmowca i języka filmu. Warto przypomnieć, że młodzież może doskonalić swoje umiejętności z zakresu filmu w działającej w BOK-MCC Pracowni Edukacji Filmowej.

Nagrody dla zwycięzców ufundował prezydenta Bolesławca ze środków Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Filmy wybierała komisja konkursowa w składzie: Monika Fink, Beata Mrozik z Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bolesławcu oraz Maria Barbara Wojciechowska (pełnomocnik prezydenta ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych).

Organizatorzy konkursu planują wykorzystywanie filmów do działalności profilaktycznej. BOK-MCC, 10 grudnia, wspólnie ze Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną planuje zorganizować spotkanie dla uczniów ze Szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych dotyczące chorób związanych z paleniem papierosów. Na spotkaniu poza wykładem lekarza onkologa będą prezentowane niektóre filmy zgłoszone do konkursu.

Reklama