Dawne Koszary 4 Pułku Dragonów im. von Bredowa

Żołnierz 4 regimentu dragonów na widokówce z początku XX w.
fot. Wratislaviae Amici W kolejnej odsłonie naszego cyklu historycznego prezentujemy dawne lubińskie koszary.
istotne.pl 0 wojsko, historia, sebastian zielonka, miasto lubin

Reklama

W dawnym Lubinie, przed II wojną światową, stacjonował znany w regionie 4 Pułk Dragonów im. Friedricha Wilhelma Adalberta von Bredowa. Powstał w 1886 roku, a w latach 30. XX wieku został przekształcony w jednostkę pancerno-motorową.

Jednym z dowódców był brat Manfreda von Richthofena, sławnego Czerwonego Barona – asa lotnictwa niemieckiego z czasów I wojny światowej. Sam czerwony baron kilkakrotnie gościł w Lubinie.

Od 1963 roku w koszarach mieści się szkoła, a my dziś możemy podziwiać fragment historii miasta na starych kartach pocztowych.

W prawym dolnym rogu: budynek koszarW prawym dolnym rogu: budynek koszarfot. lueben-damals.de
Koszary wojskowe w 1907 rokuKoszary wojskowe w 1907 rokufot. Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa
Dawna siedziba pułku w 1912 r.Dawna siedziba pułku w 1912 r.fot. Wratislaviae Amici
Zdjęcie lotnicze koszar, wykonane na przełomie lat 20. i 30. XX wiekuZdjęcie lotnicze koszar, wykonane na przełomie lat 20. i 30. XX wiekufot. lueben-damals.de
Dawne koszary w okresie III RzeszyDawne koszary w okresie III Rzeszyfot. Wratislaviae Amici
Żołnierz 4 regimentu dragonów na widokówce z początku XX w.Żołnierz 4 regimentu dragonów na widokówce z początku XX w.fot. Wratislaviae Amici

Sebastian Zielonka – historyk, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizacja: archiwistyka i dokumentalistyka konserwatorska. Interesuje się historią regionu i życia społecznego Europejczyków w XX wieku. W wolnym czasie podróżuje.

Reklama