Książka Krystyny Nowakowskiej ma szansę wygrać kolejny konkurs

Jan Zborucki i Krystyna Nowakowska
fot. legnica.eu Legnicka Książka roku 2013 nominowana do tytułu najlepszej historycznej książki roku w Polsce
istotne.pl 0 literatura, krystyna nowakowska, miasto legnica

Reklama

Jury konkursu „Książka Historyczna Roku” o nagrodę im. Oskara Haleckiego nominowało do tego zaszczytnego tytułu, w kategorii „Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski XX wieku”, 10 książek. Wśród nominowanych prac jest książka legniczanki dr Krystyny Nowakowskiej „Pawilon polski na nowojorskiej wystawie światowej (1939-1940) i jego dalsze dzieje”, której szatę graficzną opracował znany legnicki grafik Jan Zborucki. Wydawnictwo to otrzymało już tytuł Legnickiej Książki Roku 2013.

Czytelnicy będą mieli możliwość głosowania na „Książkę Historyczną Roku” od środy, 1 października do końca miesiąca, za pośrednictwem strony internetowej www.ksiazkahistorycznaroku.pl. Głosowanie odbywa się poprzez zaznaczenie na odpowiedniej zakładce jednej z nominowanych książek. Wybrany w głosowaniu tytuł otrzyma specjalną nagrodę. Pozycja wytypowana przez czytelników dołączy do zwycięskiej książki, wybranej przez jurorów. Informacja o decyzji jury zostanie ogłoszona podczas uroczystej gali, która odbędzie się w listopadzie 2014 r.

We wstępie do publikacji K. Nowakowskiej, prof. Norman Davies i prof. Irena Huml napisali:

Zbyt wielu ludzi przyjmuje proste stereotypy o przedwojennej Polsce, ale tylko nieliczni rozumieją tragedię, jaka ją dotknęła. Tym samym opowieść o polskim pawilonie otwartym w maju 1939 roku na Wystawie Światowej w Nowym Yorku niewątpliwie przyczynia się do przedstawienia historii z perspektywy bliższej prawdzie. (prof. Norman N. Davies)

Publikacja dr Krystyny Nowakowskiej stanowi obecnie najbardziej obszerne kompendium wiedzy na temat historii ekspozycji, która rozgrywała się w zmiennej przestrzeni czasu, wydarzeń i nastrojów. Budowana rzetelnie z niezliczonej ilości przekazów, nie jest pozbawiona także atmosfery towarzyszącej odkrywanym faktom, jak również osobistego zaangażowania i pasji autorki w dociekaniu prawdy. (prof. Irena Huml)

Reklama