Otwarto lapidarium na cmentarzu komunalnym

Uczestnicy otwarcia lapidarium na cmentarzu komunalnym
fot. legnica.eu Fundacja Historyczna Liegnitz.pl zgromadziła w lapidarium około dwudziestu kamieni nagrobnych przedwojennych legniczan.
istotne.pl 0 historia, cmentarz, lapidarium, miasto legnica

Reklama

Uroczystość odbyła się 4 października. Miała podniosły i wzruszający charakter. Uczestniczyli, przybyli głównie z Wuppertalu, dawni mieszkańcy miasta i ich rodziny, z przewodniczącym Stowarzyszenia Federalnej Grupy Legnica dr Gerhardem Kaske i przewodniczącym Legnickiego Towarzystwa Historycznego, baronem Sigismundem von Zedlitzem. Obecni byli prezydent Tadeusz Krzakowski, duchowni kościoła ewangelicko-augsburskiego i katolickiego, przedstawiciele samorządu województwa, Rady Miejskiej i zwykli legniczanie.

Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, dzięki współpracy z prezydentem miasta i Legnickim Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej, zgromadziła w lapidarium około dwudziestu kamieni nagrobnych przedwojennych legniczan, odnalezionych głównie w bazie LPGK przy ul. Ceglanej w lasku Złotoryjskim. Trafiły tam w latach powojennych z niemieckiego cmentarza i zostały zapomniane. Konieczne było użycie ciężkiego sprzętu, by je odkopać, wydobyć i przewieźć w godne miejsce, wyznaczone wzdłuż muru przy głównej alei legnickiej nekropolii, z tyłu kaplicy. Niektóre kamienie ważyły nawet do trzech ton. Lapidarium otoczono przekazanym przez miasto i pieczołowicie odrestaurowanym przez fundację zabytkowym ogrodzeniem.

Uczestnicy ceremonii otwarcia lapidarium na cmentarzu komunalnymUczestnicy ceremonii otwarcia lapidarium na cmentarzu komunalnymfot. legnica.eu
Uczestnicy ceremonii otwarcia lapidarium na cmentarzu komunalnymUczestnicy ceremonii otwarcia lapidarium na cmentarzu komunalnymfot. legnica.eu

– Nie boimy się historii i potrafimy patrzeć w przyszłość – powiedział prezydent Tadeusz Krzakowski. – Tu, w Legnicy budujemy i umacniamy porozumienie między naszymi narodami i krajami. Uprzedzenia i lęki zmieniamy w zaufanie. Legnica to nasze wspólne miasto i dziedzictwo. Dlatego przywracamy pamięć historyczną i godność żyjących tu w przeszłości ludzi. Dlatego chciałbym, aby z takim samym pietyzmem dbano o groby naszych przodków i pamiątki polskiej kultury na kresach wschodnich, żeby otaczano je należnym szacunkiem i troską – podkreślił prezydent Legnicy. Zaapelował też do niemieckich gości, by bardzo bogate zbiory legnickiej kolekcji w partnerskim Wuppertalu, powróciły do domu, czyli do Legnicy.

– Są wśród nich weterynarz, urzędnik, inspektor pocztowy, tapicer, jubiler, kupiec, aptekarz, są dorośli i dzieci. Różne grupy społeczne dawnych, przedwojennych mieszkańców Legnicy, których pamięć dzisiaj przywracamy, pamięć o ludziach takich samych, jak my – mówił podczas otwarcia lapidarium na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Wrocławskiej szef Fundacji Historycznej Liegnitz.pl, Zbigniew Brzeziński.

Doktor Gerhard Kaske, dziękując prezydentowi i fundacji, poinformował o przekazaniu na jej działalność statutową pięciu tysięcy euro. – To dla nas wielka niespodzianka – powiedział Zbigniew Brzeziński. – Każdy grosz z tej kwoty trafi na dalsze budowanie polsko-niemieckiego pojednania we wspólnej europejskiej i legnickiej rodzinie.

Reklama