Dwie dobre wystawy na otwarcie Dni Bolesławca

Wystawy na otwarcie Dni Bolesławca 2015
fot. G. Hanaf Miejskie święto kolejny rok z kolei służy prezentacji twórczości utalentowanych mieszkańców. Wystawa pracowni plastycznych BOK-MCC i Uniwersytetu Trzeciego Wieku wspaniale wpisała się w tę konwencję.

Reklama

Na pierwszej wystawie w dwóch galeria BOK-MCC pokazano prace uczestników Akademia Sztuki, prowadzonej przez Stanisławę Wojdę-Pytlińską, pracowni ceramiczno-rzeźbiarskiej, której instruktorem jest Edyta Orlińska, autorskiej pracowni ceramiczno-rzeźbiarskiej Mateusza Grobelnego, pracowni szkła i witrażu, prowadzonej przez Magdalenę Konieczną oraz pracowni tkaniny artystycznej prowadzonej przez Teresę Olszewską-Bancewicz.

Obecny na uroczystości zastępca prezydenta Kornel Filipowicz podziwiał talent bolesławian uczestniczących w zajęciach. Niezwykle kolorowe i bogate tematycznie prace zaprezentowały dzieci i młodzież uczące się w pracowni Wojdy-Pytlińskiej. Pracownia świeci w tym miesiącu wielki triumf. Talent i umiejętności ośmiu uczestniczek zajęć pracowni plastycznej Akademia Sztuki doceniono w trzech konkursach międzynarodowych i w konkursie ogólnopolskim. Podopieczne Stanisławy Wojdy-Pytlińskiej zdobyły nagrody na 45. Międzynarodowym Konkursie Plastycznym w Japonii, Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „To jest mój Meksyk”, którego organizatorem są Ambasady Meksyku i na Międzynarodowej Wystawy Dziecięcej Sztuki Plastycznej Lidice 2015, jednej z największych i najstarszych wystaw sztuki plastycznej w Europie i na świecie dla dzieci w wieku 4-16 lat organizowanej przez Centrum Pamięci Lidice w Czechach

Różnorakie witraże przygotowała młodzież z pracowni Magdaleny Koniecznej. Dwie ceramiczne pracownie Edyty Orlińskiej i Mateusza Grobelnego zaprezentowały płaskorzeźby, duże formy plastyczne i mniejsze figurki pokazujące różne techniki i sposoby podejścia do tworzywa, jakim jest glina. Uczestniczki pracowni Teresy Olszewskiej-Bancewicz zaprezentowały na wystawie barwne, ciekawe tematycznie batiki. Tematem były pejzaże, zachody słońca, martwa natura, kwiaty i motywy figuratywne.

Wystawa pracowni Katarzyny Sas

Dwanaście uczestniczek warsztatów malarskich z Uniwersytetu Trzeciego Wieku zorganizowało wystawę swoich prac malarskich i rysunków. Swoje dzieła zaprezentowały: Teresa Jaśkowska, Zofia Kapczacka, Jolanta Koźmin, Halina Kubów, Grażyna Łach, Bogumiła Łuczkowska, Ewa Maliara, Jadwiga Maryniak, Wioleta Nowakowska-Pogwizd, Danuta Satoła, Janina Stadnik i Liliana Wasiel.

Panie tworzą pejzaże, było wiele kwietnych martwych natur, portrety i wariacje na temat Madonny z Dzieciątkiem. Nie zabrakło tez tematów flirtujących z dziełami znanych artystów jak Salvador Dali.

Szefowa bolesławieckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Wiesława Olczyk gratulowała pasji i talentu uczestniczkom oraz dziękowała Katarzynie Sas dobrej wystawy.

Gospodyni wernisaży, dyrektorka BOK-MCC Ewa Lijewska-Małachowska poświęciła wiele ciepłych słów uznania pracującym w BOK-MCC instruktorom, chyliła też czoła przed utalentowanymi uczestnikami zajęć.

Inspiracją dla pracowni w Bolesławieckim Ośrodku Kultury-Międzynarodowym Centrum Ceramiki była ciekawość świata młodych bolesławian oraz potencjał twórczy dorosłych mieszkańców. Pracownie BOK-MCC to miejsca wyjątkowe, w których warsztatowicze odkrywają swoje pasje, uczą się i bawią. Dzieci, młodzież i dorośli wyrażają tutaj swoją potrzebę poznawania i świadomego przetwarzania rzeczywistości i własnego ja.

Reklama