Holenderscy i niemieccy żołnierze na festynie w Trzebieniu

Holenderscy i niemieccy żołnierze na festynie w Trzebieniu
fot. GOKiS Bolesławiec Oprócz prezentacji wojsk NATO odbyła się też pokazowa akcja ratownicza straży pożarnej. Organizatorzy zadbali także o występy artystyczne oraz gry, zabawy i konkursy dla dzieci.
istotne.pl festyn, trzebień, gokis bolesławiec, noble jump, nato

W sobotę (13 czerwca) na placu przed Domem Ludowym „Jarzębina” w Trzebieniu odbył się Festyn Leśny organizowany przez Stowarzyszenie Trzebień oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu z/s w Kruszynie. Festyn rozpoczął się wjazdem tzw. Szpicy NATO. Przed Dom Ludowy przyjechały dwa transportery opancerzone typu BOXER z obstawą kilku mniejszych samochodów wojskowych. To była międzynarodowa delegacja wojsk biorących udział w ćwiczeniach o pseudonimie Noble Jump. Przede wszystkim byli to Holendrzy, Niemcy i Polacy. Odbyło się oficjalne powitanie oraz przemowa generała brygady Kees Matthijssen, dowódcy holenderskiej 11. Brygady Powietrzno-Desantowej. Generał był pod wrażeniem gościnności jaką okazali mieszkańcy Trzebienia. Po przemowie odbyła się wymiana podarunków. Przybyli również Jacek Matuszak z Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Kapitan Johannes Buschleb rzecznik prasowy Bundeswehry.

Festyn Leśny w TrzebieniuFestyn Leśny w Trzebieniufot. GOKiS Bolesławiec

Gdy emocje odrobinę opadły, rozpoczęła się kolejna spektakularna akcja. Tym razem na sygnałach wjechała Ochotnicza Straż Pożarna z Trzebienia razem z Państwową Strażą Pożarną z Bolesławca. Rozpoczęli bardzo widowiskową akcję ratowniczą polegającą na wydobyciu rannego uwięzionego w samochodzie. Po niedługim czasie przybyli motocykliści, by zaprezentować swoje pojazdy. Obecne również było Nadleśnictwo Chocianów, którego przedstawiciele poprzez zabawę edukowali mieszkańców. Można było obejrzeć zwierzęta leśne oraz wziąć udział w konkursach o tematyce leśnej. Podczas festynu było wiele atrakcji, dmuchane zabawki, konkursy , nie zabrakło występów artystycznych. Wystąpiły „Jarzębinki” z Trzebienia, uczennice Pana Bronisława Góreckiego, zespoły „Leśne Nastroje” oraz „ Bojagama”. Odbyła się loteria fantowa, w której główną nagrodą był rower górski. Konkurs na najpiękniejszy wianek z kwiatów oraz konkurs plastyczny pt. ”Zwierzęta leśne”.

Festyn Leśny w TrzebieniuFestyn Leśny w Trzebieniufot. GOKiS Bolesławiec

Na festynie gościli również: Zastępca Wójta Gminy Bolesławiec Roman Jaworski, Radny Gminy Bolesławiec Andrzej Szwedo, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Bolesławcu Janusz Cieśla,, Dyrektor Zespołu Szkolno- Przedszkolnego Beata Sasak, Przewodnicząca KGW Trzebień Józefa Merek, Sołtys Wsi Trzebień Małgorzata Zoryło.

Nawet gwałtowna burza nie pokrzyżowała planów organizatorom, gdyż szybko schronili się w Domu Ludowym gdzie impreza była kontynuowana do późnych godzin nocnych.

Agnieszka Faltyn/ii