Patriotyczny festiwal w SP nr 2

Patriotyczny festiwal w SP nr 2
fot. SP nr 2 Trzy prezentacje uczniów z klas: Barbary Pankiewicz i Wioletty Walęgi, Agnieszki Korczak oraz Ludmiły Rutki zdobyły największe uznanie podczas szkolnego festiwalu z okazji Dnia Odzyskania Niepodległości.
istotne.pl sp2 bolesławiec

W Szkole Podstawowej nr 2 świętowano Dzień Odzyskania Niepodległości. Tegoroczne obchody miały charakter festiwalu i rozpoczęły się od przeglądu pieśni patriotycznej.

Nowe pokolenia często zapominają, a nawet może i nie wiedzą, że to dzięki wolnej Polsce możemy kultywować nasze zwyczaje i tradycje, a także wprowadzać nowe święta. Jesteśmy częścią naszej kultury, tworzymy ją, uczestniczymy w niej, nie zapominajmy, że to ona stanowi o nas. Dlatego poszczególne klasy przygotowały ciekawe prezentacje związane z kulturą i patriotyzmem. Największe uznanie wśród uczniów zdobyły trzy:

  • „Tradycje i zwyczaje polskie” przygotowane przez klasę 5a pod opieką Barbary Pankiewicz i Wioletty Walęgi. Uczniowie przygotowali specjalny kalendarza. W każdym z miesiącu zaznaczyli inne święto i opis tradycji z nim związane. Był Nowy Rok, Sylwester, Młodziutkie Walentynki, Tłusty Czwartek, Wielkanoc, Dożynki i Barbórka. Uczniowie przygotowali związane ze świętami eksponaty, był wielkanocny stół, dożynkowy chlebek, lampkę górnicza i strój Mikołaja.
  • „Historia narodu w datach”. Agnieszka Korczak wraz z klasą 6 b przygotowała konkurs, w którym należało odpowiednio dopasować daty do epoki, na podstawie filmu Tomasz Bagińskiego „Historia Polski”..
  • „Panteon sław narodowych” . Klasa Ludmiły Rutki przedstawiła, krótki film o polskich noblistach, a także piękną wystawę poświeconą wielkim Polakom. Wśród nich znaleźli się Jan Paweł II, Kazimierz Deyna, Hubal i Eugeniusz Bodo. Wystawa przybliżyła wiele znanych postaci ze świata nauki, sportu i filmu.

Inne, przygotowane w tym dniu prezentacje:

  • „Miejsca bliskie sercom Polaków” klasa 4a (opiekunka Magdalena Rydz)
  • „Przysłowia mądrością narodu” klasa 4b (opiekunka Anna Kozłowska)
  • „Skarb przyrody narodowej” 5b (opiekunka Agnieszka Śliwa)
  • „Partytura hymnu narodowego – obrazy na pięciolinii” 6a (opiekun Kazimierz Prokowski)

Po obejrzeniu prezentacji uczniowie na boisku szkolnym z biało-czerwonych balonów ułożyli flagę Polski, która po chwili efektownie poszybowała w niebo. Na zakończenie uczniowie wraz z opiekunami udali się na słodki poczęstunek. Pomysłodawcą i koordynatorem projektu była Ludmiła Rutka. Dekoracje w szkole przygotowali uczniowie pod kierunkiem Jolanty Wójcik.

Dzień niepodległości w SP nr 2Dzień niepodległości w SP nr 2fot. sp nr 2
Dzień niepodległości w SP nr 2Dzień niepodległości w SP nr 2fot. sp nr 2