Czytelnia w loży masońskiej. Co za urok!

Czytelnia
fot. UM Legnica W odrestaurowanej dawnej loży masońskiej otwarta została Czytelnia Naukowa.
istotne.pl 0 um legnica, czytelnictwo, centrum wiedzy, miasto legnica

Reklama

Ta przepiękna sala z historycznym klimatem nawiązuje do minionych czasów, harmonijnie bratając się z nowoczesnością. I z podwieszonym sufitem odkrytym podczas rewitalizacji pomieszczenia. To trzeba zobaczyć i zanurzyć się w lekturze bogatych zbiorów bibliotecznych.

– Z szacunku dla charakteru tej sali całe wyposażenie skomponowaliśmy tak, by odtworzyć jej niepowtarzalny klimat – mówi Anna Gątowska, dyrektorka Legnickiej Biblioteki Publicznej. – Wydobyliśmy szlachetny urok tego pomieszczenia. Estetyka dawnych lat gra ze współczesnością.

Duża sala na parterze gmachu Legnickiej Biblioteki Publicznej przy ul. Piastowskiej została przed laty przejęta od Archiwum Państwowego. Wymagała remontu. I właśnie podczas tych prac, gdy robotnicy zdjęli podwieszony przed ponad 40 laty sufit, ukazały się w całej okazałości zabytkowe zdobienia. Tworzą je m.in. ułożone na ścianach deseczki, których jest około 240. Wszystkie te odkryte elementy pieczołowicie zostały odrestaurowane. Odsłonięto też malowidła, na ścianie i suficie, które niegdyś zdobiły lożę masońską. Nie zobaczymy ich jednak. Dlaczego?

– Te malowidła zostały zakonserwowane i zakryte tynkiem – tłumaczy pani dyrektor. – Może kiedyś zostaną odkryte na nowo? Przepisy dotyczące czytelni mówią jednoznacznie, że ściany muszą być jasne, by odbijały światło. Tamte malowidła były w różnych kolorach i akurat pochłaniały światło.

Jak już wspomnieliśmy, bardzo ciekawa aranżacja Czytelni Naukowej łączy w sobie nowoczesność z dostojną elegancją. Czytelnicy będą mieli do dyspozycji pojedyncze stoliki z krzesłem i lampką. Zbiory w tym pomieszczeniu zgromadzono na klasycznych drewnianych regałach. Dla czytelników prasy wygospodarowano oddzielny kącik z wygodnymi fotelami.

Dodajmy, że dotychczas czytelnia mieściła się na pierwszym piętrze siedziby LBP. Po przeniesieniu zbiorów do odrestaurowanej sali na parterze, dawne pomieszczenie będzie służyło jako miejsce spotkań.

Podczas remontu wymieniona została też instalacja elektryczna i zamontowana winda podawcza, co zdecydowanie ułatwi pracę personelowi. Miasto dofinansowało prace remontowe kwotą prawie pół miliona zł.

Gmach LBP ma bardzo ciekawą historię. Został wzniesiony przez legnickich masonów w 1894 r., w stylu neogotyckim. Na pierwszym piętrze, gdzie do niedawna była czytelnia, znajdowała się sala ceremonialna masonów. Po wojnie budynek został przejęty przez Armię Czerwoną. Mieściła się tutaj m.in. stołówka. W 1968 r. został przekazany stronie polskiej. Wtedy był remontowany po raz ostatni.

UM Legnica/ii

Reklama