"Potop Redivivus" w Forum

fot. BOK-MCC Filmowa lekcja patriotyzmu, ekranizacja dzieła Henryka Sienkiewicza w odnowionej cyfrowo i skróconej do 185 minut wersji na dużym ekranie 9 i 11 listopada o 12:00. Bilety 12 złotych.
istotne.pl forum

Znamienitą rekomendacją tego tytułu jest Honorowy Patronat Prezydenta RP, którym zostało objęte Narodowe Czytanie Trylogii Henryka Sienkiewicza oraz Premiera Filmu. "Potop Redivivus" Jerzego Hoffmana, ekranizacja działa Henryka Sienkiewicza „ku pokrzepieniu serc”, to propozycja, która służyć ma rozbudzaniu patriotyzmu i wzmocnieniu narodowej dumy. W ten sposób w kinie można uczcić Dzień Niepodległości.

W 1974 roku na I Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku "Potop" Jerzego Hoffmana otrzymał "Złote lwy". Rok później otrzymał nominację do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Czterdzieści lat później oglądamy "Potop Redivivus". Film zrekonstruowany cyfrowo przez Filmotekę Narodową został przemontowany i skrócony pod opieką samego reżysera.

"Potop Redivivus" to projekt Filmoteki Narodowej, który powstał z potrzeby zaprezentowania współczesnej widowni "Potopu" na dużym i małym ekranie w doskonałej jakości i nowej, atrakcyjnej formie. Rekonstrukcja została dokonana w ramach Repozytorium Cyfrowego Filmoteki Narodowej, dzięki wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy współudziale TVN S.A.

Dwuczęściowy film poddany został pełnej konserwacji i rekonstrukcji, nad którą pracowało budapeszteńskie Magyar Filmlabor oraz warszawskie Studio Produkcyjne ORKA. Pieczołowicie odrestaurowany film został na nowo zmontowany pod nadzorem artystycznym Jerzego Hoffmana i Jerzego Wójcika. Pod opieką reżysera powstała wersja filmu o zdynamizowanej narracji, trwająca 185 min.