Bolesławiecki Dzień Seniora

Bolesławiecki Dzień Seniora
fot. G. Hanaf Tegoroczne Dni Miasta to również święto bolesławian na emeryturze. Dziś seniorzy prezentowali na scenie interesujące ich aktywności, odkryte w sobie talenty i to jak korzystają z życia, kiedy nic i nikt już nie goni.
istotne.pl wiesława olczyk, blue cafe, utw bolesławiec, dni bolesławca

Kiedy świat osób młodszych gna bez tchu i jak w kołowrotku kręci się tracąc wątek i dni, seniorzy mogą wysiąść z tego pędzącego pociągu, by tracić czas, szukać dobrych gwiazd i jak najdłużej kochać życie, które wciąż ma im wiele do zaoferowania. Życie jest po to, by pożyć: tańczyć orientalne tańce, zaśpiewać w chórze, namalować obraz, zapleść nitki batiku w kolorowe pejzaże. To wszystko pokazali dziś aktywni emeryci.

W Rynku na stoiskach promowały się stowarzyszenia i organizacje pozarządowe zrzeszone w Bolesławieckiej Radzie ds. Seniorów przy Prezydencie Miasta Bolesławiec: Polski Związek Działkowców, Stowarzyszenie Społeczne Klub Nauczycielski „Carpe Diem”, Dom Dziennego Pobytu, Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych, Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Stowarzyszenie Reemigrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół.

Na scenie wystąpiły amatorskie zespoły artystyczne tańczące i śpiewające na co dzień w BOK-MCC: Zespół Pieśni i Tańca „Bolesławiec”, którego instruktorem jest Agnieszka Podłaszczyk, podopieczne pracowni wokalnej Barbary Lendzian, pracownia Break-Dance podopieczni Pawła Klimka oraz dzieci i młodzież z pracownia tańca nowoczesnego Canon i Canonki pracujące pod okiem Katarzyny Tomczyk-Jakubowskiej i Krystyny Abramowicz. Wystąpili także wokaliści ze Studio Piosenki Agaty Pińczuk-Burdzy oraz tancerze z pracowni Tańca Współczesnego Haliny Bałackiej-Kłak.

Scena jednak należała w dużej mierze dla bolesławieckich seniorów. Szefowa Uniwersytetu Trzeciego Wieku prezentowała atrakcyjne zajęcia i aktywności, jakie czekają na emerytów.

– Zapraszam osoby aktywne do naszego Uniwersytetu – mówiła Wiesława Olczyk. – Można z nami brać udział w wielu ciekawych, wyjątkowych wykładach, uczyć się języków obcych, korzystać z zajęć komputerowych, ćwiczyć jogę, tańczyć tańce wschodnie, uczęszczać na aerobik na basenie Orka. Z tego miejsca pragnę podziękować za pomoc i wsparcie wszystkim miejskim instytucjom. Pomaga nam Urząd Miasta, dyrektorzy BOK-MCC, Muzeum Ceramiki, Miejskiej Biblioteki Publicznej i MOSiRu – dziękowała Wiesława Olczyk.

Przed publicznością wystąpili m.in. Zespół Tańca Orientalnego oraz chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku (UTW) pod dyrekcją Doroty Straburzyńskiej. Chór wykonał osiem utworów, w tym „Polskie kwiaty i „The Lion Sleeps Tonight” w aranżacji Doroty Straburzyńskiej. Chór UTW zdobył w tym roku Grand Prix na Dolnośląskim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Seniorów w Lubaniu.

Na bolesławian czeka dziś jeszcze koncert w Bazylice Maryjnej przy ul. Kościelnej Orkiestry Dętej Puhački Orkestar Brass Band DVD Valpovo z Chorwacji. Dni Bolesławca 2015 zakończy koncert niekwestionowanej gwiazda polskiej sceny muzycznej grupy Blue Café.