Po raz kolejny pojadą ratować polskie nekropolie na Kresach

Po raz kolejny pojadą ratować polskie nekropolie na Kresach
fot. ZSOiZ Bolesławiec O wyjątkowej akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” pisaliśmy na naszych łamach wielokrotnie.

Akcja trwa! – Przygotowania do wyjazdu na Kresy dobiegają już końca – mówi Barbara Smoleńska, koordynatorka przedsięwzięcia z ramienia Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Bolesławcu. – Zgromadziliśmy już środki finansowe i narzędzia do pracy.

I dodaje: – Przedsiębiorcy z Bolesławca i okolic wsparli nasz wyjazd, przekazując 1% podatku na konto prowadzone przez Związek Sybiraków III RP we Wrocławiu, współorganizatora akcji. W ten sposób uzyskaliśmy 3543,80 zł. Kwestowaliśmy w kościołach w Kruszynie, Łaziskach i na osiedlu Piastów w Bolesławcu. Zebraliśmy w ten sposób 2126 zł. Ponadto stowarzyszenie Nasze Łaziska przelało na konto akcji 200 zł. Dziękujemy mieszkańcom Bolesławca i okolic za pomoc w organizacji wyjazdu.

Barbara Smoleńska dziękuje również Warsztatom Szkolnym przy Zespole Szkół Mechanicznych w Bolesławcu, a szczególnie Józefowi Fukasowi za wykonanie metalowych krzyży, które zostaną postawione na polskich cmentarzach m.in. w Zbarażu.

– Wyjeżdżamy już 8 lipca 2015 roku. Po powrocie poinformujemy o wrażeniach z pobytu na ziemiach naszych przodków – zapowiada koordynatorka akcji.

Barbara Smoleńska/ii