Ukrainiec chciał wręczyć łapówkę strażnikowi granicznemu

50 euro
fot. freeimages.com (lince86) Cudzoziemiec złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Ma zakaz wjazdu do strefy Schengen na trzy lata.
istotne.pl 0 łapówka, straż graniczna, miasto zgorzelec

Reklama

Zdarzenie miało miejsce 27 stycznia na autostradzie A4 w okolicach Żarskiej Wsi (gmina Zgorzelec). Strażnicy graniczni skontrolowali legalność pobytu obywatela Ukrainy. Stwierdzili, że obcokrajowiec wykorzystuje wizę pracowniczą niezgodnie z przeznaczeniem. Mężczyzna nie potrafił udokumentować faktu, że podjął współpracę z firmą zapraszającą go do naszego kraju.

Funkcjonariusze powiadomili polskiego pracodawcę Ukraińca. Ten zaś potwierdził, że mężczyzna – mimo zaproszenia – w ogóle nie skontaktował się z jego firmą. Mundurowi ustalili, że cudzoziemiec, wykorzystując wizę, pojechał do Niemiec i tam podjął pracę.

Mężczyzna zaproponował strażnikowi granicznemu 50 euro w zamian za odstąpienie od czynności służbowych. Został zatrzymany.

Obcokrajowiec przyznał się do winy i złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze (rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata). Co więcej, cofnięto mu wizę, zobowiązano do opuszczenia Polski oraz orzeczono wobec niego trzyletni zakaz wjazdu do państw strefy Schengen.

Nadodrzański Oddział Straży Granicznej/ii

Reklama