Dni Polaka z Bolesławca na Lecie Valpowskim w Chorwacji

Dzień Polaka w Valpovo
fot. BOK-MCC Podczas dorocznej imprezy „Valpovackie Lato” Stowarzyszenie Reemigrantów z Bośni i ich Potomków oraz Przyjaciół z Bolesławca uczciło 125. rocznicę pierwszych przyjazdów polskich osadników ze wschodnich terenów Galicji do Slawonji i Baranji.
istotne.pl 0 piotr roman, chorwacja, repatrianci

Reklama

W Valpowie k. Osjeku bolesławianie gościli na zaproszenie Polskiej Ambasady RP w Zagrzebiu oraz Polskiego Towarzystwa Kulturalnego Wisła z Osjeku (Slawonia).

W programie Dni Polaka z Bolesławca na Lecie Valpowskim znalazło się wiele polskich akcentów między innymi: zaprezentowano wystawę fotograficzną o polskich osadnikach z Galicji do Bośni i dzisiejszej Chorwacji, film o Bolesławcu oraz występy chóru Stowarzyszenia, Miejskiej Orkiestry Dętej „Bolesławiec”, zespołu Mały Bolesławiec i zespołu Gościszowianki.

Odbyło się również spotkanie autorskie z Janem Bujakiem, autorem dwóch tomów książek poświęconych polskim osadnikom z Galicji (w Polsce zostały wydane pod tytułem „Galicjanie i Serbowie” i przetłumaczonych na język chorwacki. Zaprezentowano wyroby z ceramiki bolesławieckiej i przeprowadzono warsztaty lepienia z gliny, a także zorganizowano cieszący się ogromnym zainteresowaniem poczęstunek polskich potraw.

Ostatniego dnia Konsul RP w Republice Chorwacji Janusz Tatera wspólnie z prezydentem Bolesławca Piotrem Romanem, Polonią i przybyłymi Polakami dokonali odsłonięcia tablicy upamiętniającej 125. rocznicę pierwszych przyjazdów polskich osadników ze wschodnich terenów Galicji do Chorwackiej Slawoni i Baranji. Tablica została zamontowana w Kaplicy im. Jana Pawła II w Tikveš na terenie parku Kopačkirit.

W trakcie obchodów odbyło się spotkanie pn. Okrągły stół „Możliwość współpracy gospodarczej Polskich podmiotów gospodarczych i podmiotów gospodarczych z regionu Slawonia i Barania w republice Chorwacji”. Polskę reprezentował Prezydent Bolesławca Piotr Roman oraz Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich. W spotkaniu uczestniczyło około 50 osób.

Wyjazd Polaków na obchody zorganizowało Stowarzyszenie Reemigrantów z Bośni, i ich Potomków oraz Przyjaciół z Bolesławca we współpracy z Gminą Miejską Bolesławiec, Bolesławieckim Ośrodkiem Kultury - Międzynarodowym Centrum Ceramiki i Gminą Nowogrodziec.

BOK-MCC stopka do wiadomościBOK-MCC stopka do wiadomościfot. BOK-MCC

Reklama