Święto Pečenicy za nami

Święto Pečenicy za nami
fot. Janusz Wilk W sobotnie popołudnie 4 lipca po raz kolejny odbyło się Święto Pečenicy 2015 w parku Dworskim w Gościszowie (gmina Nowogrodziec).
istotne.pl gościszów, gmina nowogrodziec, gckis nowogrodziec, święto pecenicy

Organizatorami imprezy były: Gminne Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu, Rada Sołecka Wsi Gościszów, Zespół Folklorstyczny Gościszowianki, Klub Sportowy „Orzeł” i Rada Rodziców.

Pierwszy dzień święta rozpoczął się od Miniturnieju Żaków oraz prezentacji Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gościszowie. Następnie odbył się obrzęd przygotowania pečenicy przez zaproszonych gości: Miroslava Ćetojewicia, sołtysa wsi Stary Martiniec, i Bogoljuba Risticia, mieszkańca Grodiška (Republika Serbska Bośni i Hercegowiny).

Na scenie zaprezentowały zespoły: Sołtysowe Gryfinki z Proszówki, Milikowianie z Milikowa, Gościszowianki z Gościszowa, Kapela z Zagajnika, Nasza Biesiada z Osiecznicy oraz Chór Stowarzyszenia Reemigrantów z Bośni oraz Przyjaciół z Bolesławca.

Przeprowadzone zostały również konkursy: dla dzieci w jedzeniu arbuza, a dla dorosłych – Pasibrzucha, który polegał na zjedzeniu 50 cm kiełbasy w jak najszybszym czasie. Wszyscy uczestnicy zostali uhonorowani atrakcyjnymi nagrodami oraz pamiątkowymi dyplomami.

Zwieńczeniem pierwszego dnia święta był koncert zespołu Music Paradise, a drugiego – występ grupy Solaris. Podczas imprezy obecnych było 8 stoisk prezentujących receptury mistrzowskiego przygotowania pečenicy. Dodatkowo zaprezentowane zostały wyroby piekarnicze, jubilerskie oraz rękodzieło artystyczne.

Więcej informacji i zdjęć na facebookowym profilu nowogrodzieckiego GCKiS.

GCKiS Nowogrodziec/ii