Najlepsi młodzi przedsiębiorcy

Najlepsi młodzi przedsiębiorcy
fot. Powiat Bolesławiecki Konkurs tradycyjnie organizowany jest przez Bolesławieckie Towarzystwo Gospodarcze, Powiat Bolesławiecki oraz Księgarnię Agora.
istotne.pl konkurs, księgarnia agora, btg bolesławiec

Komisja miała przyjemność wysłuchać biznesowych prezentacji, pełnych pasji i przekonania. Młode talenty potrzebują wsparcia, również finansowego, co zadeklarowali gospodarze gali i współorganizatorzy konkursu: starosta bolesławiecki Dariusz Kwaśniewski oraz inicjator przedsięwzięcia Karol Stasik, prezes Bolesławieckiego Towarzystwa Gospodarczego oraz przewodniczący Rady Powiatu.

W konkursie liczą się: pomysł na firmę, biznesplan, wizja i – co ważne – umiejętność prezentacji i przekonania do swoich koncepcji podczas bezpośredniego spotkania z komisją. Wszystkie umiejętności są brane pod uwagę, bo to konkurs, który ma wskazywać drogę, inspirować do odważnych posunięć, zachęcać do kreatywnej autoprezentacji oraz ocenić realność potencjalnego biznesu. Dopiero zbiór tych wszystkich kompetencji decyduje o ostatecznym rozstrzygnięciach.

Na 13 edycję konkursu wpłynęło 27 prac ze szkół powiatu bolesławieckiego oraz powiatów ościennych. Spośród prac komisja wybrała najbardziej obiecujące biznesplany. Zakłady Ceramiczne są fundatorami statuetki, natomiast autorką charakterystycznej „kostki” jest Janina Bany-Kozłowska. Powiat Bolesławiecki postarał się o nagrody pieniężne dla trzech pierwszych miejsc, a pozostałe nagrody ufundowało BTG i Księgarnia Agora.

I miejsce i statuetka „Młody Przedsiębiorca” oraz nagroda pieniężna w wysokości 1000 zł trafiła do rąk Wiktora Baranowskiego z II Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Bolesławcu za pomysł na biznes Crazy Bubble. Opiekunką ucznia jest Beata Solpa-Tertel.

Wiktor oparł swoją koncepcję na prostym pomyśle wprowadzenia na bolesławiecki rynek nowej, trochę szalonej sportowej dyscypliny – gry w piłkę w dmuchanych kulach, pęcherzykach. Wprawdzie pomysł prosty, ale Wiktor przekonał konsekwentnym i realnym biznesplanem, co docenili członkowie komisji, którzy na co dzień mają do czynienia z dużymi pieniędzmi.

Realny, spójny plan i błyskotliwa prezentacja – to atuty Wiktora, który zresztą poważnie myśli o swoim biznesie. Nasz laureat to prawdziwy „ścisłowiec” nie tyko w rozliczeniach biznesowych. Interesuje się fizyką klasyczną i współczesną, ekologią, techniką i ekonomią.

II miejsce i nagrodę pieniężną o wartości 700 zł otrzymała Klinika leczenia depresji i stresu związanego z pracą Marty Ziółkowskiej i Mateusza Nawrockiego z I Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu. Opiekunką zespołu jest Agnieszka Koplin. Marta i Mateusz mają prawdziwą wizję stworzenia dobrego miejsca na ziemi, w którym można odzyskać zdrowie i równowagę dzięki pomocy terapeutów, ale przede wszystkim dzięki obcowaniu ze zwierzętami i z naturą. Ujął rozmach zamiarów, choć z pewnością nie będą łatwe w realizacji, oraz fakt, że inspiracją do stworzenia takiej bezstresowej enklawy były osobiste doświadczenia Marty, która interesuje się programowaniem i literaturą. Natomiast żywiołem Mateusza jest teatr i sam jest aktorem w bolesławieckiej grupie teatralnej Z Jednej Gliny.

III miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 400 zł otrzymała firma Troska w Obiektywie Pauliny Bożęckiej i Klaudii Dzedzej z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Bolesławcu przy ul. Komuny Paryskiej. Opiekunką zespołu jest Edyta Gorczyca. Klaudia i Paulina mają w sobie wiele empatii i przychylności do ludzi, dlatego opieka pod nadzorem kamer nie jest im straszna. Dzieci i starsze osoby pod czułym okiem naszych opiekunek oraz okiem kamery z pewnością będą zadowolone z usługi. Dziewczyny interesują się też sztuką, ekonomią, kuchnią i sportem.

Przyznano również 2 wyróżnienia, które uzyskały taką samą liczbę punków. Firma Reksio Weroniki Sobczyszyn, Laury Nebesnej, Doroty Wiśniewskiej z I LO oraz firma Ozyrys Patryka Szulca. Każda z prac dodatkowo otrzymała premię pieniężną po 200 zł. Opiekunką wyróżnionych jest Agnieszka Koplin.

Dorota, Weronika i Laura kochają zwierzęta i nic dziwnego, że swoją miłość postanowiły przekuć w biznes. Reksio to zarówno firma zajmująca się wyprowadzeniem psów, jak i hotelik i fryzjer dla czworonogów. Jeżeli Reksio powstanie, wiele osób z pewnością odda swoich pupili w dobre ręce. Dziewczyny mają również wszechstronne zainteresowania: fotografia, historia, śpiew, muzyka, książki i podróżowanie, a Laura deklaruje nawet, że w przyszłości chciałaby odbyć podróż dookoła świata.

Równorzędne wyróżnienie zdobył plan na biznes Ozyrys Patryka Szulca. Patryk stoi twardo na ziemi i nie boi się trudnych tematów, do jakich należy przemijanie i śmierć. Jego firma zadbałaby o najlepsze ostatnie pożegnania.

Powiat Bolesławiecki/ii