Na ludową nutę śpiewały Ocice, Dobra i Żeliszów

Na ludową nutę śpiewały Ocice, Dąbrowa i Żeliszów
fot. G. Hanaf Na cyklicznej imprezie prezentującej zespoły ludowe wystąpili: Gminny Zespół Pieśni i Tańca Jutrzenka, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej i zespoły śpiewaczy z Żeliszowa, Dobrej i Ocic oraz Dolnośląska Szkoła Tradycji.
istotne.pl 0 ocice, żeliszów, jutrzenka, gokis bolesławiec, dąbrowa bolesławiecka

Reklama

Impreza „Na Ludową Nutę” organizowana jest przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu, jak co roku prowadzi ją Beata Widera. Celem tej zabawy jest nie tylko prezentacja gminnych zespołów ludowych, ale również wspieranie tradycji wspólnego śpiewania i rozwijania tej pasji. W tym roku zespoły ludowe musiały, oprócz swojego repertuaru, przygotować humorystyczną scenkę.

Świetnie sobie z tym poradził zespół z Ocic. Scenka, którą zaprezentował była dramatyczna i mrożąca krew w żyłach. Przystojny myśliwy przez pomyłkę zamiast łanię, postrzelił ukochaną. Kiedy to odkrył, załamany, strzelił sobie w głowę. Zespół z Ocic zaśpiewał też jeden utwór wraz pięcioosobowym zespołem Dolnośląskiej Szkoły Tradycji, z którą współpracuje.

Zespoły z Dobrej i Żeliszowa zaprezentowały wiązankę utworów ludowych traktujących o miłości i perypetiach jakie przytrafiają się zakochanym. Zespół „Leśne nastroje” zaśpiewał również balladę Adama Mickiewicza.

Gminny Zespół Pieśni i Tańca Jutrzenka zaśpiewał „Kaczkę dziwaczkę” na ludową nutę, a Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej pokazał „Smerfy” na ludowo.

Prezentację zespołów podziwiał wójt Andrzej Dutkowski, zastępca wójta Roman Jaworski oraz radni gminy Bolesławiec: Grażyna Łucka, Bożena Długosz, Agnieszka Miszkiewicz, Henryk Ostrowski, Rafał Janiec, Andrzej Szwedo oraz dyrektor szkoły w Kruszynie Dariusz Kunaszko.

Zabawną niespodzianką nie tylko dla publiczności, ale także dla zaproszonych gości było zaproszenie do wspólnego wiersza pt. ”Na straganie” Jana Brzechwy. Po energetycznym wierszu na scenie zaprezentował się Gminny Zespół Pieśni i Tańca „Jutrzenka”. „Kaczka dziwaczka” na ludowo w ich wykonaniu była majstersztykiem i wywołała burzę oklasków na sali.

Ostatnim scenicznym punktem programu był występ Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej, który zrobił „szoł” na miarę Hollywood. Ich „Smurfy i magiczny taniec-krakowianiec” zaskoczyły swoją intensywnością, pięknymi strojami, świetnymi scenkami aktorskimi i (nie można tutaj pominąć roli Gargamela) i dobraną i dobrze wykonaną muzyką.

Autorami scenariusza i scenografii oraz realizacji spektaklu są: Elżbieta Tor i Sławomir Ratajski. Zespół pragnie podziękować wszystkim osobom, które przyczyniły się do wykonania kostiumów i scenografii a w szczególności rodzicom oraz części młodzieży najstarszej zespołu. Gromkie brawa publiczności były odzwierciedleniem poziomu występu. Wszystkie zespoły oprócz gratulacji otrzymały także pamiątkowe dyplomy i słodkości w koszykach. Imprezę zakończył barwny, muzyczny korowód ulicami Kruszyna.

Informacja: G.Hanaf/Gokis B. Widera

Reklama